Bu içeriği değerlendirin.
Okuma Süresi
1 dakika

OpenAI geçtiğimiz güniPhone için resmi ChatGPT uygulamasını yayınladı. Bu araç, kullanıcıların taleplerini yanıtlaması ve yapay zeka sayesinde en basitten en karmaşık sorunlara kadar çözüm üretmesiyle tanınıyor. Ancak Apple, çalışanlarının bu tür araçları kullanmasını istemiyor. Şirket içi bir notta, üretken yapay zekaların iş için kullanılamayacağı belirtildi.

Apple çalışanları artık ChatGPT kullanamayacak

Wall Street Journal, şirketin bu yapay zeka platformlarının çalışanlardan gizli veriler toplamasından endişe duyduğunu belirten belgeye ulaştı. ChatGPT’ye ek olarak Apple, çalışanlarının Microsoft’a ait olan GitHub’ın Copilot’unu kullanmasını da yasakladı. Copilot ile geliştiriciler kod yazımını otomatikleştirebiliyor.

Microsoft tarafından da desteklenen ChatGPT, platform tarafından kullanılan yapay zeka modellerini geliştirmeye devam edebilmeleri için geliştiricilere veri gönderiyor. WSJ tarafından belirtildiği gibi, Mart ayında bir hata, kullanıcıların diğer ChatGPT kullanıcılarının sohbet geçmişini görmesine izin verdi. Bu olaydan sonra ChatGPT, kullanıcıların sohbet geçmişlerini kapatmalarına ve yapay zeka modelinin eğitimine katkıda bulunmamalarına izin verme seçeneğini ekledi.

Ancak elbette Apple’ın mühendisleri bu platformları kullanıyorsa, yazdıkları kodların başkalarına sızmayacağından hatta bu uygulamaların arkasındaki geliştiriciler tarafından kullanılmayacağından emin olmanın bir yolu yok. Aynı durum diğer gizli bilgiler için de geçerli, çünkü çalışanlar örneğin e-posta yazmak için ChatGPT’yi kullanabiliyor.

Ancak Apple, çalışanları için ChatGPT ve diğer üretici yapay zekaları yasaklayan tek şirket değil. JPMorgan Chase ve Verizon da bu tür platformların kullanımını kısıtladı. WSJ kaynaklarına göre Amazon, mühendislerinden üçüncü taraflar yerine kendi dahili yapay zeka araçlarını kullanmalarını istedi. Raporda Apple’ın da kendi yapay zeka modeli üzerinde çalıştığı belirtiliyor.

Siri yakında yapay zeka tabanlı özelliklere kavuşabilir

Apple’ın yeni yapay zeka projesi, 2018 yılında Google’dan işe alınan John Giannandrea tarafından yönetiliyor. Apple CEO’su Tim Cook, yatırımcılarla yaptığı son görüşmede, üretken yapay zekanın potansiyelini övdü. Bununla birlikte Cook, teknolojinin şu anda çalışma şekli nedeniyle “çözülmesi gereken sorunlar” olduğunu da söyledi.

Tekno Safari YouTube kanalına abone olmak için tıklayın!

 

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz