Salı, Eylül 29, 2020
Ana Sayfa Dijital Kripto Para Türkiye'de Sanıldığı Kadar Yaygın Değil!

Kripto Para Türkiye’de Sanıldığı Kadar Yaygın Değil!

Paribu, Türkiye’de bugüne kadar yapılan en kapsamlı kripto para bilinirlik ve algı araştırması olduğunu ifade ettiği çalışmanın sonuçlarını açıkladı. Şirket CEO’su Yasin Oral; konuyla ilgili açıklamasında araştırmanın kapsamının genişlemesiyle birlikte edinilen verilerin, önceki kripto para araştırmaları verileriyle çeliştiğine ve yaşanan pandemi sürecinin, kripto para piyasasını olumlu etkilediğine işaret etti.  

Dijital varlık işlem platformu Paribu, Türkiye’de bugüne kadar yapılan en kapsamlı kripto para araştırması olduğunu ifade ettiği çalışmanın sonuçlarını açıkladı. Paribu adına Akademetre Araştırma Şirketi’nin “Kripto Para Bilinirlik ve Algı Araştırması” başlığı altında yaptığı çalışmanın sonuçları, kripto para sektörüyle ilgili önemli veriler ortaya koydu. Aktarılan detaylara göre araştırma, Türkiye’yi temsil niteliği taşıyan 12 bölgenin 12 ilinin kent merkezlerinde gerçekleştirildi. İlk aşamada, kripto para veya ‘bitcoin’ kavramını duyan 1000 kişiye ulaşıncaya kadar tarama çalışması yapıldı. Bu kapsamda, toplamda 6 bin 253 kişiyle kamera destekli kanıtlanabilir video görüşmeleri gerçekleştirildi.  

İkinci aşamada ise kripto para ile işlem yapan kişiler üzerinde yapılacak analizlerin istatistiki yeterlilik arz etmesi için kripto para ile işlem yapan kişilerin örneklemi 44 kişiden 300’e tamamlandı. Çalışma kapsamında, 3 fokus grup kullanıldı. Bu fokus grupların, “X”, “Y” ve “Z” olmak üzere 3 ayrı kuşağı temsil ettiği ifade edildi. Önceki araştırmalar, Türkiye’nin yüzde 20 kripto para kullanımıyla bu alanda dünya sıralamasında ilk sıraya oturduğunu gösteriyordu. Fakat Paribu CEO’su Yasin Oral, bu araştırmaların sadece konuyla ilgili bilgisi olan belli bir kesimi hedef aldığını ve yaptıkları kapsamlı araştırma sonuçlarının, önceki verilerle eşleşmediğini ifade etti.  

Araştırma, Türkiye’de kripto para kavramının bilinirlik oranının bile henüz yüzde 16’ya yakın olduğunu ortaya koydu. Bununla birlikte; Türkiye’de kripto para ile işlem yapanların oranının yüzde 1’in altında olduğu görüldü. Sonuçlar, bugüne kadar Türkiye’de kripto para kullanımıyla ilgili yapılan araştırmalarda ortaya çıkan rakamların gerçekten uzak olduğunu gösterdi. Araştırma ayrıca; kripto paraların üretiminde “blokzincir (blockchain)” teknolojisinin kullanıldığını bilmeyenlerin oranının, yüzde 96.8 olduğuna işaret etti. Konuyla ilgili açıklamada; kripto paraların merkeziyetsiz yapısının, kullanıcılar için bir motivasyon olduğu ve yeni neslin kripto paraya hızla adaptasyon sağladığı belirtildi.  

Paribu CEO’su Yasin Oral, yaptıkları araştırmanın en doğru verileri ortaya çıkardığına işaret etti

Paribu CEO'su Yasin Oral

Paribu CEO’su Yasin Oral, açıklamasında “Türkiye’de bugüne kadar kripto para algısı ve kullanımıyla ilgili bazı çalışmalar yapıldı. Ancak bizim gözlem ve verilerimizle bu çalışmaların sonuçlarının eşleşmediğini gördük. Bu farklılıkların yarattığı şüpheleri giderebilmek için yerli bir araştırma şirketiyle, doğru araştırma yöntemleriyle bir araştırma yaptırmak istedik. Akademetre’yle yaptığımız iş birliği sonucunda en kapsamlı araştırma ve doğru veriler ortaya çıktı” ifadelerini kullandı.  

Akademetre Kurucusu Dr. Halil İbrahim Zeytin ise konuya ilişkin olarak Türkiye’nin en kapsamlı kripto para araştırma raporunu; pandemi sürecinde tüm sağlık tedbirlerini alarak, kalitatif ve kantitatif araştırmalar yürüterek tamamladıklarına ve Türkiye’deki kripto para bilinirliği, algısı, yatırım aracı olarak görülme eğiliminin yanı sıra kripto paraya dair beklentileri, motivasyonları ve bariyerleri de ortaya çıkardıklarına işaret etti.  

Katılımcıların yüzde 34’ü, kripto para ve bitcoin’in güvenilir olduğunu ifade ediyor

Kripto Para Güvenilir

Araştırmada ortaya çıkan diğer bulgulara göre ise katılımcıların yüzde 34’ü kripto paraya güveniyor. Bu da her 3 kişiden 1’inin, kripto para kullanımının güvenilir olduğunu düşündüğü anlamına geliyor. Yüzde 30’luk bir kesim ise kripto paraya güvenip güvenmeme konusunda kararsız olduğunu söylüyor. En çok işlem yapanların, yüzde 68.7’lik bir oranla “Y” kuşağı temsilcileri olduğu ifade ediliyor. Gelecek nesli temsil niteliği taşıyan “Z” kuşağının tamamı ise kripto para kullanımından memnuniyet duyduğuna işaret ediyor. Bunun yanında araştırma, finansal okur-yazarlık ve kripto para kullanımı arasında da doğru bir korelasyon olduğunu gösteriyor.

Eğitim seviyesi arttıkça kripto para yatırımları da artıyor. Kripto para ile işlem yapanların yüzde 87.3’ünü, lise ve üniversite mezunları oluşturuyor. Bununla birlikte; kripto para ile işlem yapanların yüzde 75.3’ü, ücretli çalışanlardan oluşuyor. Kripto parayı duyanlar arasında erkek ve kadınların oranı çok yakınken işlem yapan her 5 kişiden 1’inin kadın olduğu belirtiliyor.  

Diğer yandan kripto para kavramı; al-sat işlemleri ve para transferi aracından çok, bir yatırım aracı olarak görülüyor. Kullanıcılaryüzde 48.3’lük bir oranla teknolojiye dayalı olduğu için kripto parayı tercih ederken, “merak” ve “yüksek getiri beklentisi” motivasyonlar listesinde ikinci ve üçüncü sırada yer alıyor. Ayrıca; kripto para bilgi kaynağı tercihinde internet araştırması ve sosyal medya, ilk iki sırada yer alıyor. “Yakın çevre” ise konu kripto para olunca üçüncü sıraya yerleşiyor. 

Bitcoin, hala en çok bilinen kripto para çeşidi

Kripto Para Çeşidi

Öte yandan; ‘bitcoin’, hala en çok tercih edilen ve en çok bilinen kripto para çeşidi olma unvanını koruyor. Katılımcıların çoğu; bitcoin’in, iyi bir teknolojik altyapıya sahip olduğunu düşünüyor ve çok fazla değer kazanacağına inanıyor. Kripto parayı duymayıp ‘bitcoin’i duymuş olanların oranının, yüzde 7’ye yakın olduğunu belirtiliyor. Bu da bitcoin’in, jenerik bir marka haline geldiğini ortaya koyuyor.

Twitter, ‘bitcoin’ dolandırıcılığı olayında Paribu’dan daha yavaş aksiyon aldı

Twitter Bitcoin Dolandırıcılığı

Akademetre Kurucusu Dr. Halil İbrahim Zeytin; kripto para kullanımında, ülkemizde merak motivasyonunun yüksek getiri motivasyonundan daha önde geldiğini söylüyor. Paribu CEO’su Yasin Oral ise koronavirüs sürecinin artan dijitalleşmeyle birlikte kripto para piyasasına olumlu bir etkisi olduğuna işaret ediyor. Açıklamalarında kısa bir süre önce ünlülerin Twitter hesapları üzerinden yapılan siber saldırı ve bitcoin dolandırıcılığı olayına da değinen Oral; Twitter’ın saatlerce sorunu çözemediğini, fakat Paribu olarak kendilerinin dakikalar içinde bağlantıları takip edip ilgili kaynakları kara listeye alarak kısa sürede aksiyon alabildiklerinin altını çiziyor. Oral, dünyada pek çok dijital varlık platformunun benzer bir yol izlediğini de sözlerine ekliyor.

Kripto para piyasasının kendi kendini ayakta tutan bir sistem olduğunu da belirten Paribu CEO’su; bu sistemi değiştirmek için bile yüz binlerce kişiyi ikna etmek gerektiğine, asıl motivasyonun bu ‘merkeziyetsizlik’ olduğuna ve bu durumun yaygın düşüncenin aksine, kripto parayı çok daha güvenilir bir araç haline getirdiğine işaret ediyor.

Teknoloji haber bülteni DigiToll‘ü izlemek için tıklayınız.

İlginizi çekebilir:

Facebook Dijital Kripto Para Cüzdanı Novi Olarak Değişti

Konya, kendi kripto parasını çıkarmak istiyor

Türkiye Kripto Para Kullanımında Dünyada Birinci Sırada Yer Aldı

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz

blank

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR

Son 2 Yılın En İyi Animasyon Filmleri

Animasyon diğer adıyla canlandırma, teknoloji alanında yaşanan gelişmelerle birlikte sinemadaki yerini daha da önemli hale getirdi. Genelde çocuklara yönelik içerik üreten bir sektör olarak...

Dell Tiger Lake İşlemcili XPS 13 2020 Dizüstü Bilgisayar Serisini Duyurdu

Dell, XPS 13 ve XPS 13 2’si 1 arada modellerini yeniliyor. Şirket hem XPS 13’te hem de XPS 13 2’si 1 arada modelinde Intel’in...

Google Pixel 5’in Fiyatı Twitter’dan Yanlışlıkla Paylaşıldı

Google ’ın merakla beklenen yeni akıllı telefonu Pixel 5 ‘in fiyatı yanlışlıkla açıklandı. Normalde şirketin 30 Eylül’de düzenleyeceği etkinlikte Pixel 5’in fiyatının açıklanması bekleniyordu....

Herkesin İzlemesi Gereken Amazon Prime Filmleri

Çevrimiçi dizi, film platformları arasında Türkiye’de ki yerini alan Amazon Prime hem orijinal içerikleriyle hem de geniş arşiviyle oldukça ses getirdi. 30 gün ücretsiz...

Samsung Zorlu Şartlara Dayanabilen Yeni Tableti Galaxy Tab Active 3’ü Tanıttı

Samsung, Galaxy Tab Active 3 ile dayanıklı tablet serisine bir yenisini daha ekliyor. Zorlu şartlara dayanıklı olduğu belirtilen Samsung'un yeni tableti bazı Avrupa ve...