Bu içeriği değerlendirin.
Okuma Süresi
1 dakika

Apple CEO’su Tim Cook’un 2023 yılında alacağı maaş belli oldu. Cook’un giderleri yüzde 40 azalsa da hâlâ milyonlarca dolar civarında.

Apple, çalışanlarına ödediği maaşlar ile her zaman gündeme gelmeyi başardı. En çok merak edilen konulardan biri, Apple CEO’su Tim Cook’un maaşının ne kadar olduğu. Şirket içerisinden sızan yeni bir dosyaya göre Tim Cook’un giderleri yüzde 40 civarında azaltıldı. Ancak azaltılmış rakam bile Apple için 49 milyon dolarlık gider anlamına geliyor.

Tim Cook’un Giderleri Yüzde 40 Azaltıldı, 49 Milyon Dolara Düştü

Dev şirket, baş yöneticisi için 2023 yılında önemli bir maaş kesintisi yapıyor. Tüm Cook’un giderlerine bir önceki yıla göre yüzde 40’tan fazla indirim uygulandı. Yeni yıl dosyasına göre Cook 3 milyon dolar maaş, 6 milyon dolar nakit teşvik ve 40 milyon dolar hisse senedi ödülü alacak.

Apple yöneticisinin giderleri kısmen Cook’un tavsiyesine dayanıyor. Fakat buna karşılık hissedarlardan gelen geri bildirimler, şirketin performansı ve alt yöneticilerin tavsiyeleri de dikkate alındı. Dosyada, “Cook’un olağanüstü liderliği ve hissedarlar için sunduğu benzeri görülmemiş değeri için” büyük destek sunulacağı da belirtildi.

Tim Cook’un maaşı son üç yılda 3 milyon dolarda kaldı, ancak hisse senedi ödüllerini içeren giderleri arttı. Bu rakam, 2020’de 14,8 milyon dolardan 2021’de 98,7 milyon dolara ve 2022’de ise 99,4 milyon dolara kadar yükseliş gösterdi.

2022’nin En Başarısız CEO’ları Belli Oldu

Tim Cook’un, Apple için başarısı rakamlarla göz önüne konulurken 2022’nin en başarısız CEO’ları da belli oldu. The Guardian tarafından paylaşılan 2022’nin en başarısız şirket yöneticileri arasında Amazon’un CEO’su yer aldı. E-ticaret devinde on binden fazla kişiyi işten çıkardığı için başarısız bir yönetici olarak görülen Jeff Bezos’un, hayırseverlik yaparak imajını değiştirmeye çalışması da eleştiri konusu oldu.

Geçtiğimiz aylarda 44 milyar dolar karşılığında Twitter’ı satın Elon Musk, şirketin başına geçtiğinden beri birçok tartışma yaratan karara imza attı. Öyle ki bunlardan birkaçı; platform çalışanlarının daha fazla çalışması, şirket binasına yatak yerleştirilmesi ve ofiste çalışma zorunluluğunu getirmesi oldu. Ayrıca geçtiğimiz günlerde Elon Musk, Guinness Rekorlar Kitabı’na tersten adını yazdırmıştı.

Tekno Safari YouTube kanalına abone olmak için tıklayın!

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz