Bu içeriği değerlendirin.
Okuma Süresi
2 dakika

Facebook dijital kripto para cüzdanı olarak tanıttığı ve tartışmalı logoya sahip Calibra ismini değiştirip Novi olarak adlandırdı.

Facebook dijital cüzdanı marka haline getiriyor. Şirket Salı günkü yaptığı açıklamada daha önce Calibra olarak bilinen kripto para cüzdanını Novi olarak değiştirdiğini duyurdu. İsim değişikliğinin sebebi bankacılık kuruluşu olan Current ile olan benzerliğinden dolayı olduğunu düşünüyoruz. Çünkü cüzdanın logosu ayrıca tartışmalara neden olmuştu. Facebook tarafından dijital cüzdan geliştirmek için oluşturulan yan kuruluş Novi Financial olarak adlandırıldı.

Facebook yaptığı açıklamada Novi‘nin Latince ‘Novus’ yani ‘Yeni’ ve ‘Via’ yani ‘Yol’ anlamına gelen kelimelerin baş harflerinin birleşiminden ilham aldığını söyledi.  Novi‘nin yeni tasarımı da dijital para birimlerinin akışkan hareketini gösteriyor. Ayrıca, Libra para birimine bağlılığını göstermek içinde marka logosunda Libra para birimine de bir işaret eklediler.

Libra Nedir?

Libra terazi anlamına gelen Amerika’da kurulan ve Facebook tarafından desteklenen bir blockchain dijital para birimidir.

Para birimi ve ağ henüz mevcut değildir. 2020 yılı içerisinde tanıtımının yapılması bekleniyor.

Facebook tüm Novi müşterilerini devlet tarafından verilen kimlik ile doğrulayacağını ve uygulama genelinde dolandırıcılığa karşı korumaların olacağını söyledi.

Novi Hakkında Sorular ve Cevapları

Novi ne zaman kullanılacak?

Novi şuan daha yapım aşamasında ve kesin bir tarih yok fakat Novi sitesinden abone olup çıkacağında haberiniz olabilir.

Kullanmak için neye ihtiyacım var?

Novi kullanıma açıldığı zaman bir hesap oluşturmak için devlet tarafından verilmiş bir kimlik numarasına ihtiyacınız var ve ayrıca yasalar dahilinde işlem yapmayı onaylamanız gerekmekte.

Novi’yi nasıl kullanabilirim?

Novi App Store ve Google Play’de bağımsız bir uygulama olarak sunulacak. Ayrıca Novi’yi doğrudan Whatsapp ve Messenger uygulamaları üzerinden de kullanabilecek böylece kolayca istediğiniz kişiye para gönderip alabileceksiniz.

Novi ücretli mi?

Gönderdiğiniz neyse alıcının alacağı odur. Gizli ücretlerden endişe etmeden paralarınızı gönderebilir, alabilir ve çekebilirsiniz.

Novi nerelerde kullanılabilecek?

Tüm dünyaya yaymak istiyorlar ve Libra ağı hazır olur olmaz bunu yapmaya başlayacaklar.

Novi’de yerel para birimini kullanabilir miyim?

Novi Libra dijital para birimi üzerinden kuruluyor bundan dolayı para gönderip alırken Libra para birimi üzerinden işlemlerinizi gerçekleştireceksiniz.

İşletmeler Novi’yi kullanabilir mi?

Zaman içinde büyük ve küçük işletmelerin Libra para birimi kabul etmesiyle uygulama içi ve mağaza içinde kullanmalarına yardımcı olacaktır.

Novi’ya buradan ulaşabilirsiniz…

İlginizi Çekebilir:

Facebook Giphy Sitesini Satın Alıyor

Facebook 2020 Sonuna Kadar Uzaktan Çalışma Sağlayacak

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz