Apple, MicroLED teknolojisini 2024 yılında çıkaracağı Apple Watch Ultra’da kullanmayı planlıyordu. Ortaya çıkan yeni bilgileri bu güncellemeden sonra microLED kullanımının tüm ürün yelpazesine yayılacağını ortaya çıkardı.

Dev teknoloji şirketi, gelecekteki akıllı saatlerinde LG üretimi microLED‘leri kullanacak. Fakat bundan çok daha fazlası var. 2025 yılında çıkacak olan Apple Watch Ultra’dan sonra microLED kullanımı iPhone, iPad ve Mac serileri de dahil olmak üzere birçok üründe kullanılabilir.

Mark Gurman’ın hazırladığı “Power On” bültenine göre Apple, 2017’de T159 kod adını verdiği kendi özel üretimi microLED ekranlar için yaklaşık altı yıl harcadıktan sonra, bu teknolojiyi gerçek bir üründe kullanmaya sonunda başlıyor.

MicroLED’li Akıllı Saatler 2025’ten Önce Piyasada Olabilir

Ocak ayının başlarında yayınlanan bir tedarik zinciri raporuna göre microLED teknolojisinin 2025 yılında Apple Watch’ta kullanılabileceği belirtilmişti. Fakat Apple Watch Ultra’nın 2024 güncellemesinin bu teknolojiyi ilk kullanan ürün olacağı düşünülüyor.

Gurman, 2024’teki bu sürümden sonra Apple’ın bir sonraki microLED yükseltmesi için iPhone serisine yöneleceğini, daha sonra iPad serisinin ve sonrasında da Mac serisinin geleceğini öngörüyor. Bu da Apple’ın eninde sonunda tüm önemli ürün kategorilerine microLED teknolojisini eklemesi anlamına geliyor.

MicroLED Teknolojisi Nedir?

Temeli OLED ile benzer olan microLED teknolojisi, farkını ışık üretilen bölümdeki organik materyali organik olmayan gallium nitride (GaN) ile değiştirerek gösteriyor. Böylece başta polarizasyon olmak üzere birçok katmana olan ihtiyacı bitiren teknoloji, sonuçta çok daha ince paneller üretilmesinin önünü aralıyor. Her piksel kendini aydınlattığı için ekstra bir arka aydınlatma ihtiyacı bulunmayan bu paneller, OLED’e göre çok daha iyi enerji verimliliğiyle çalışıyor.

Teknik detaylara baktığımızda ise microLED, OLED’den tam yüzde 50 daha az enerji harcıyor. Bu, onu ufak bataryalı mobil cihazlar için harika bir seçenek hâline getiriyor. OLED gibi ekran yanması sorunu da bulunmayan ve genel olarak çok daha uzun ömürlü olan microLED, daha yüksek parlaklık ve kontrast sunabilmesinin yanı sıra yüksek renk gamutlarına da destek veriyor.

Apple’ın ilk olarak akıllı saatlerinde kullanacağı microLED teknolojisi hakkında siz neler düşünüyorsunuz?

Tekno Safari YouTube kanalına abone olmak için tıklayın!

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz