Bu içeriği değerlendirin.
Okuma Süresi
2 dakika

Yaptığı girişimlerle sıklıkla gündeme oturan Apple’la ilgili yeni bir iddia daha ortaya atıldı. İddiaya göre teknoloji devi, cihazlarında doğrudan internet erişimi sağlayabileceği bir uydu teknolojisi üzerinde çalışıyor. Girişime yaptığı yatırımı artıran şirket, projenin 5 yıl içerisinde sonuçlandırılmasını hedefliyor. 

Bloomberg’in haberine göre Apple’la ilgili, projeye yakınlığı olan kaynaklar tarafından geçtiğimiz günlerde yeni bir iddia ortaya atıldı. İddialar, teknoloji devinin kablosuz ağlara bağımlı olmadan cihazlara doğrudan internet erişimi sağlayabileceği bir uydu teknolojisi üzerinde çalıştığına ve proje üzerinde çalışan gizli bir takım kurduğuna işaret ediyor. Şirketin projeyi 5 yıl içerisinde uygulamaya koymak umuduyla çalıştırmak üzere uzay, uydu ve anten teknolojilerine ilişkin endüstrilerden transfer ettiği bir düzine mühendis olduğu düşünülüyor. 

Yine iddialara göre proje henüz oldukça genç ve şirket tarafından hayata geçirilmeden rafa kaldırılma ihtimali yüksek. Bununla birlikte uydu teknolojilerinin kullanımı için net bir planlama henüz yapılmadı. Fakat Apple CEO’su Tim Cook’un projeye oldukça ilgili olduğu ve şirketin aksiyon planları arasında önceliklendirdiği biliniyor.  

Teknoloji devinin haberleşme uyduları ve yeni nesil kablosuz teknolojiler üzerinde çalışması, şirketin kablosuz taşıyıcılara olan bağımlılığı azaltarak kullanıcının cihazına internet erişimini doğrudan aktarmayı hedeflediği veya geleneksel bir ağ olmadan cihazları eşleştirmeyi amaçladığı anlamına geliyor. Bununla beraber, Apple’ın cihazlarda daha hatasız konum takibi yapabilmek için uydu teknolojileriyle ilgileniyor olması da ihtimaller arasında. 

Şirketin maliyetli bir uydu teknolojisini bizzat kendisinin mi hayata geçireceği ya da ağ erişimini var olan uydulardan alıp cihazlara aktaran halihazırdaki ekipmanlardan ve şirketlerden mi faydalanacağı henüz bilinmiyor.  

Benzer projeler daha önce de büyük şirketler tarafından denenmişti 

Apple gibi Amazon, Teledesic, Facebook ve SpaceX gibi büyük teknoloji şirketlerinin de geçtiğimiz yıllarda uydu teknolojileriyle ilgili bazı girişimleri olmuştu.  

TMF (Telecom, Media ve Finance) kurumlarında uydu uzmanı olan Tim Farrar konuyla ilgili olarak “IridiumGlobalstar ve Teledesic gibi şirketlerin geçmiş başarısızlıklarından alınan dersler gösterdi ki milyarlarca dolar yatırım gerektiren haberleşme uyduları teknolojileriyle ilgili projelerin hayata geçirilmesi oldukça zor” dedi.  

Geçtiğimiz aylarda teknoloji devi, haberleşme ekipmanları üretimi ve tasarımında deneyimli mühendisler ararken pek çok yazılım ve donanım uzmanı işe almaya başlamıştı. Bununla birlikte kablosuz veri aktarımı ve uzay teknolojileri alanlarından yöneticiler de şirket tarafından ek olarak kadroya eklenmişti. Skybox Imaging ve Google’da çalışmış olan eski uzay mühendisleri Michael Trela ve John Fenwick de Apple kadrosuna katılmış ve ilk 1,5 yıllarında uydu teknolojilerinin geliştirilmesi için bir fizibilite çıkararak çözmek istedikleri problemleri belirlemişti. İkili ön hazırlıkların ardından projeyle ilgili yaptıkları çalışmaları da yoğunlaştırmıştı. Aynı şekilde şirket, konuyla ilgili büyük firmalarda deneyimi olan Matt Ettus ve Ashley Moore Williams gibi pek çok önemli ismi de kadrosuna katmıştı.  

Uydu teknolojileriyle ilgili çalışmalar, hala Apple’ın üzerine çalıştığı “özel projelerinden” biri olarak görünüyor. Şirket 5 yıl içerisinde projeyi hayata geçirmeyi hedefliyor.