Ana Sayfa Haber Apple, Pegasus Yazılımı için Önemli Bir Güncelleme Yayınladı: iOS 14.8

Apple, Pegasus Yazılımı için Önemli Bir Güncelleme Yayınladı: iOS 14.8

0
899

Apple, iPhone 13 serisinin tanıtımından önce iOS 14.8, iPadOS 14.8 , watchOS 7.6.2 ve macOS Big Sur 11.6 güncellemelerini yayınladı. Apple ‘ın söz konusu güncellemelerin hepsi, işletim sistemine yeni özellikler getirmiyor ancak Pegasus casus yazılımı dahil olmak üzere önemli güvenlik düzeltmeleri içeriyor. 

Kaliforniya merkezli teknoloji üreticisi Apple, bugün yani 14 Eylül Salı günü TSİ 20.00’de yeni iPhone 13 serisini ve diğer ürünlerini görücüye çıkaracak. Şirketin ‘California Streaming’ ismiyle anılan yeni lansmanında ayrıca iOS 15’in yayınlanacağı tarihi duyurması bekleniyor. Etkinliğe saatler kala Apple; iPad, iPhone, Mac ve Watch serileri için yeni ve önemli bir güncelleme yayınlandı. 

İki ay önce yayınlanan iOS 14.7 güncellemesinin ardından Apple ’ın iPhone kullanıcıları için yayınladığı yeni güvenlik güncellemesi iOS 14.8 ismiyle geldi. Apple, cihazlarını güvenli bir şekilde kullanabilmeleri için kullanıcılarının güncellemeyi indirmesini istedi. 

Apple’ın yeni yayınladığı güncelleme, iki sorunu ele alıyor. Bunlardan biri iOS, iPadOS ve macOS’taki CoreGraphics çerçevesiyle ilgiliyken, diğeri Apple’ın WebKit tarayıcı motorundan kaynaklanıyor. Her iki durumda da şirket, güvenlik açıklarının rastgele kod yürütmek için aktif olarak istismar edilmiş olabileceğini gösteren raporlar olduğunu belirtiyor. 

Apple, Pegasus casus yazılımı için yayınlandı

Hatalardan biri Toronto Üniversitesi Vatandaş Laboratuvarı tarafından keşfedildi ve söz konusu güvenlik açığı teknoloji dünyasında ciddi ölçüde konuşulan Pegasus casus yazılımıyla bağlantılı. Washington Post’a göre, söz konusu yazılım en az Şubat ayından bu yana iOS WatchOS ve MacOS üzerinde kullanımda olmuş. Citizen Lab, tüm Apple kullanıcılarına cihazlarını bir an önce güncellemelerini tavsiye ediyor. 

Bir iPhone veya iPad’de, cihazınızda Ayarlar uygulamasını açıp “Genel”e ve ardından “Yazılım Güncelleme”ye dokunarak iOS 14.8 ve iPadOS 14.8’i manuel olarak kontrol edebilirsiniz. macOS’ta ise Sistem Tercihleri ​​menüsünü açın ve ardından “Yazılım Güncellemesi”ni tıklayın.

Pegasus casus yazılımı nedir?

Pegasus casus yazılımı İsrailli siber silah şirketi olarak bilinen NSO Group tarafından geliştirilmiştir. Pegasus casus yazılımı Android ya https://youtu.be/HrNcWy-FmV0da iOS akıllı telefonlara bir şekilde bulaştıktan sonra; cihazdaki tüm mesajlara, fotoğraflara, konuşma kayıtlarına erişim imkanı veriyor. Kullanıcının tüm verilerini başkalarıyla paylaşan bu kötü amaçlı yazılım ile Fas hükümetinin Fransa Cumhurbaşkanı Emmanuel Macron’u dinlediği iddia edilmişti. 

Diğer kötü amaçlı yazılımlardan farklı olarak kullanıcıların herhangi bir şeye tıklamasına gerek kalmadan cihaza bulaşan yazılımın yayılması için yazılımı bulaştırmak istenen kişinin belli bir mesafede olması ve sadece telefon numarasının bilinmesi yetiyor. 

İlginizi Çekebilir:

Mahkeme Epic Games ve Apple Davasında Süreci Değiştirecek Bir Karar Verdi!

Apple, Tartışmalı ‘Çocuk İstismarı’ Araçlarından Vazgeçti

Haftanın En Yeni Teknolojileri: Apple WWDC; iOS 15, iPadOS 15 ve Daha Fazlası!:

 

YORUM YOK

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz