Apple coronavirüs

Dünya Sağlık Örgütü’nün Pandemi ilan ettiği Coronavirüs için alınan önlemler artırılmaya davam ediyor. Apple Coronavirüs sebebiyle Çin dışındaki tüm mağazalarını kapatma kararı aldı. Apple mağazaları 27 Mart tarihine kadar kapalı olacak.

Apple tarafından yapılan resmi açıklamaya göre Çin dışındaki tüm perakende mağazalarını 27 Mart tarihine kadar kapatılacak.  Apple coronavirüs yayılımını azaltmak amacıyla böyle bir karar aldığını ve personelini evden çalıştıracağını duyurdu.

Şirketin resmi sitesinden ve Apple CEO’su Tim Cook’un Twitter hesabından yapılan açıklamada “Virüsün bulaşma riskini en aza indirmek için en etkili yöntem yoğunluğu azaltmak ve sosyal mesafeyi en üst düzeye çıkarmak.”  ifadeleri kullanıldı.

Coronavirüs dünyada yayılmaya devam ederken önlemlerde artırılmaya devam ediyor. Coronavirüsün, Çin’de yaygınlaşması ile birlikte ilk olarak firmalar, Çin’de olan mağazalarını kapatma kararı almışlardı. Daha sonra çalışanlarına, evden çalışma talimatı verilmeye başlandı. Ama tüm dünyaya yayılmaya devam eden Coronavirüs, önlem seviyelerini artırmaya devam ediyor. Şimdi de Apple Coronavirüs yüzünden tüm mağazalarını kapatma kararı aldı. Apple mağazaları 27 Mart tarihine kadar geçici olarak kapalı tutulacak.  

Apple, tüm mağazalarını kapatıyor 

Apple, tüm mağazalarını kapatıyor 

Korona virüsünden tüm çalışanlarını korumaya çalışan Apple, böyle bir karar gittiğini açıkladı. Alınan bu önlem ile Apple, Çin’de olan mağazaları dışında tüm mağazaları kapatıyor. Hong Kong, Makao ve Tayvan’da olan mağazalarını kapatmayan Apple’ın, buralarda olan mağazaları ise düne kadar kapalıydı. Yapılan dezenfekte çalışmaları sonucunda Apple, Büyük Çin’de olan mağazalarını tekrar açmaya ve dünyada kalan diğer mağazalarını kapatmaya karar verdi. Alınan bu karar 27 Mart tarihine kadar geçerli olacak. 27 Mart, tarihinde aksi bir gelişme olmaması durumunda, Apple’ın mağazaları tekrardan hizmet vermeye devam edecek.  

Apple’ın Çin dışında 460 mağazası bulunuyor, en çok mağaza ise 270 adetle ABD’de. Geçici mağaza kapatmanın Apple’a vereceği ekonomik hasarla ilgili bir öngörüde bulunulmadı.

Yapılan açıklamada geçici olarak kapatılan tüm mağazalarda saatlik bazda çalışan tüm personelin normal ödeme alacağını belirtildi. Geçen hafta da dünya genelindeki pek çok ofiste Apple çalışanları evden çalışmaları için teşvik edilmişti.

Ürünlerinin büyük çoğuluğu Çin’de üretilen Apple coronavirüs salgınından en şiddetli etkilenen şirketlerin başında geliyor. Fabrika kapatmalar ve üretimdeki gerileme nedeniyle iPhone ve iPad Pro gibi ürünlere olan talepte siparişler karşılanamaz duruma geldi.

Öte yandan, Apple koronavirüsle mücadele kapsamında 15 milyon dolar bağışladığını da duyurdu.

Birçok Şirket Önlem Alıyor 

Birçok firma şu an önlem almak için farklı yöntemler izlemekte. Bazı firmalar çalışanlarına evden çalışmalarını söylüyor. Bazı firmalar ise direkt olarak mağazalarını ve üretim tesislerini belli bir süre kapatma kararı alıyor. Ülkemizde de okullar tatil edilmiş durumda, spor müsabakaları için seyircisiz oynama kararı alındı. Ayrıca yapılacak olan toplu etkinlikler, konserler ileri tarihlere ertelenmeye başladı. 

2019 yılının sonlarında, Çin’in Wuhan eyaletinde başlayan Coronavirüs salgını, tüm dünyaya yayılmış durumda. Ülkemizde 5 vakasına rastlanan Coronavirüs, şu an dünya üzerinde 145 bin 377 kişiye bulaşmış durumda. Ayrıca 5 bin 249 kişi hayatını Korona virüs sebebiyle kaybetti. (14 Mart verileri) 

 

HAKSIZ FİYAT ARTIŞI NASIL ŞİKAYET EDİLİR?

Türkiye’de Koronavirüs vaka sayısı 5’e yükseldi!