Bu içeriği değerlendirin.
Okuma Süresi
3 dakika

Kısa bir süre önce Türkiye’de ilk kez “Covid-19” olarak da bilinen Corona virüsü ile ilgili bir vakaya rastlanmasının ardından, Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan başkanlığında bir Koronavirüs toplantısı yapılmış ve ülke genelinde salgına yönelik çeşitli önlemler alınmıştı. Bundan kısa bir süre sonra Türkiye’de Koronavirüs vaka sayısı ile ilgili değişiklik olup olmadığı da hızla merak konusu oldu. Sağlık Bakanı tarafından yapılan son dakika açıklamasına göre ise Türkiye’de sayı, 5’e yükseldi.

Çin’in Wuhan şehrinden tüm dünyaya yayılan ve “Covid-19” olarak da bilinen Koronavirüs, kısa bir süre önce Türkiye’de de ilk kez tespit edilmişti. Sağlık Bakanı Fahrettin Koca’nın ilk vakayı açıklamasının ardından Ankara’da, Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan başkanlığında bir Koronavirüs toplantısı düzenlenmişti. 4.5 saat süren toplantıda, salgına yönelik olarak Türkiye genelinde alınacak bazı önlemler belirlenmişti. Bundan kısa bir süre sonra, Türkiye’de Koronavirüs vaka sayısı ile ilgili değişiklik olup olmadığı da hızla merak konusu oldu.  

turkiye-koronavirus-vaka-sayisi

Sağlık Bakanı Fahrettin Koca, Adalet Bakanı Abdülhamit Gül ve Ulaştırma ve Altyapı Bakanı Mehmet Cahit Turhan, düzenlenen bir basın toplantısında Türkiye sınırları içerisindeki Koronavirüs vaka sayısı ile ilgili ilk açıklamayı yaptı. Yapılan son dakika açıklamasına göre, Türkiye’de vaka sayısı 5’e yükseldi. Sağlık Bakanı Koca, açıklamasında ilk 2 vakanın belli bir odağa bağlı olduğunu hatırlattı. Tanısı koyulan diğer 3 vakanın da aynı temas ve tanımlı çevre içerisinde olduğunu söyleyen Koca, 5 vakanın birbiri ile bağlantılı olduğuna işaret etti. 

Yapılan açıklamada 10 Mart itibariyle, Koronavirüs salgınının Türkiye’deki seyrinin diğer ülkelere göre daha kontrollü gittiği ve tedirgin olunmaması gerektiği bildirildi. Bununla birlikte bakanlar, Türkiye’nin olaylardan ileride gittiğini ve gerekli önlemlerin alındığını da belirtti. Sağlık Bakanı Koca, önümüzdeki 4,5 haftanın çok önemli olduğunu ifade etti ve vatandaşların koruma tedbirlerine hassasiyetle uyması gerektiğini de sözlerine ekledi. Ayrıca hastanelere ziyaretçi kısıtlaması getirildiğini açıklayan Koca, mesai saatleri dışında sadece 1 ziyaretçiye izin verileceğini vurguladı.  

Yurt dışındakiler, dönmek için ısrarcı olmamalı

Sağlık Bakanı Koca, yaptığı açıklamada kronik hastalığı bulunan kamu çalışanlarının kolaylıkla izne ayrılabileceğini belirtti. Kamu görevlilerinin zorunlu olmadıkça yurt dışı ziyareti yapmayacaklarına işaret eden Koca, yurt dışından dönenler için de 14 günlük bir karantina kuralı olduğunu hatırlattı ve vatandaşların mümkün mertebe yurt dışına çıkmaması gerektiğini ifade etti. Yurt dışında olanların dönmek için ısrarcı olmamaları gerektiği de Sağlık Bakanı tarafından dikkat çekilen diğer hususlar arasındaydı. 

Diğer yandan, yapılan basın açıklamasında okullarda ara tatilin öne çekildiği ve üniversitelerin 3 hafta boyunca tatil edildiği de hatırlatıldı. Spor müsabakalarının seyircisiz oynanacağına da dikkat çeken bakanlar, diğer ülkelerin bu önlemleri çok daha geç aldığını ve Türkiye’nin virüse karşı avantajlı pozisyonda olduğunu belirtti.

Alo 184, Corona danışma hattına dönüştürülüyor

alo-184-corona-danisma-hatti

Sağlık Bakanı Koca, açıklamasında Sağlık Bakanlığı İletişim Merkezi (SABİM) olarak da bilinen 184 hattının Corona danışma hattına dönüştürüldüğünü de duyurdu. Vatandaşların en ufak bir tereddütte hemen sağlık kuruluşlarına koşmaması gerektiğini belirten Koca, bu dönemde bu hattı arayıp yapılması gerekenleri öğrenebileceklerini ifade etti.  

3 bakan tarafından yapılan basın açıklamasında, şimdilik şikayetlerin yüksek ateş, öksürük ve nefes darlığı şeklinde geliştiğine dikkat çekildi. Koca, sözlerini bitirirken virüsün kış aylarında daha çok yayıldığını ve tedbir alıp yayılması önlenirse hayatın normale döneceğini belirtti. Sağlık Bakanı, sonuç alana kadar tedbirin elden bırakılmaması gerektiğini de sözlerine ekledi. 

Teknoloji haber bülteni için tıklayınız.

Ankara’dan Coronavirüs toplantısı sonrası tatil açıklaması!

Süper Lig maçları, Coronavirüs sebebiyle seyircisiz oynanacak

Türkiye‘de ikinci coronavirüs vakası doğrulandı!