Yerli otomobilimizin tanıtımında, Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, yerli aracın ‘’Made in Turkey’’ olarak değil ‘’Made in Türkiye’’ olarak tanıtılmasını istemişti. Şimdi ise Türkiye İhracatçılar Meclisi (TİM) tarafından hazırlanan yasa taslağı ile ‘’Made in Türkiye’’ ifadesi yasalaşacak.

Yerli otomobilimizin tanıtımında Cumhurbaşkanı Erdoğan, sunucudan yerli otomobili ‘’Made in Turkey’’ olarak değil ‘’Made in Türkiye’’ olarak tanıtılmasını istemişti. Bu istek sonrasında sunucu, yerli otomobilimiz TOGG için ‘’Made in Turkey değil Made in Türkiye’’ ifadelerini kullanmıştı ve salondan büyük bir alkış toplamıştı. Şimdi ise Türkiye İhracatçılar Meclisi tarafından hazırlanan yasa tasarısı ile birlikte, üretilen tüm Türk mallarına ‘’Made in Turkey’’ yerine ‘’Made in Türkiye’’ yazılması sağlanacak. TİM daha önce Ekonomi Bakanlığı ile birlikte, Turkey Discover the Potential (Türkiye potansiyelini keşfet) logosunu ve sloganını geliştirmişti.

Türkiye İhracatçılar Meclisi’nin hazırladığı yasa tasarısı en yakın zamanda Ticaret Bakanı Ruhsar Pekcan’a iletilecek ve bu süreci yasa haline getirmek için bu yasa tasarısı meclise sunulacak. TİM’in aldığı bu karar sorası MÜSİAD (Müstakil Sanayici ve İşadamları Derneği) ve Ankara Ticaret Odası Başkanı Nurettin Özdebir bu yasa tasarısına destek verdi. MÜSİAD Başkanı Abdurrahman Kaan yaptığı açıklamada, derneğe üye olan şirketlerin bir süredir ‘’Made in Türkiye’’ ibaresini kullanmaya çalıştıklarını söyledi.

TİM tarafından hazırlanan bu yasa tasarısı ne zaman mecliste görüşülmeye başlanacak bilinmiyor.

Cumhurbaşkanı Erdoğan’dan Yerli Otomobilin Fiyatına İlişkin Açıklama