Bu içeriği değerlendirin.
Okuma Süresi
2 dakika

Apple’ın göz bebeği, dijital asistan Siri’nin uyandırma komutu değiştiriliyor. ”Hey Siri” olarak kullanılan kalıp konusunda değişikliğe gidilerek komut tek kelimeye düşüyor.

Apple’ın dijital asistanı görevindeki Siri, kendisine komut vererek çalıştırabileceğiniz bir yapa zekâ olarak öne çıkıyor. Özellikle eğlenceli cevaplarıyla kullanıcılar tarafından çok sevilen uygulamayı uyandırmak için kullanılan ”Hey Siri” komutunun devri artık sona eriyor.

Komut, ”Siri” Olarak Değiştiriliyor

Siri, Apple’a ait iOS, watchOS ve tvOS işletim sistemlerinde kullanılan bir dijital asistan. Amacı ise kendisine sorulan soruları yanıtlayarak kullanıcıların yapmak istediklerini gerçekleştirmek. Geliştirici şirket, ilk önce uygulamanın Android ve BlackBerry’de kullanılabileceğini söylese de bu özellik Apple’a satıldıktan sonra plan iptal edilerek sadece Apple’a özel hâle geldi.

Yakın zamanda yaşanan bir gelişme ise Apple’ın dijital asistan olarak kullandığı Siri’yi aktif etmek için kullandığı ”Hey Siri” ifadesini tek kelimeye düşürerek ”Siri” ile değiştirmek istemesi olarak dikkat çekiyor. Yeni uyandırma komutunun önümüzdeki yıl veya 2024’te kullanıma hazır olması bekleniyor.

Yapılan Değişikliğin Nedeni Hakkında Herhangi Bir Açıklama Yapılmadı

Şirket, yapılan değişiklik konusunda bir açıklamada bulunmasa da yapılan tahminler, aksan farklılığını işaret ediyor. Komuttan çıkarılan ”Hey” kelimesi, İngilizce konuşulan tüm ülkelerde aynı şekilde söylenmiyor. Bu yüzden yapay zekânın söyleneni anlaması da bir hayli zorlaşıyor.

Yapılacak değişiklikle dijital asistanın tek kelimeyi anlaması her ne kadar kolaylaşacak olsa da bunun birçok farklı dile uyarlanacak olması işleri zorlaştıracak olabilir. Bloomber’in haberine göre, bu küçük değişiklik için Siri’nin temel yapay zeka algoritmasının yeniden yazılması gerekiyor.

Bunların yanı sıra Apple’ın Siri’yi üçüncü taraf uygulamalar ve hizmetlerle daha uyumlu hâle getirmek istediği de iddialar arasında yer alıyor. Yani artık ”Siri” komutuyla uygulama geliştiricilerinin işi oldukça kolaylaşacak. Bu yüzden ortaya atılan iddianın doğruluk oranı oldukça yüksek gibi gözüküyor.

Kullanılması oldukça pratik olan ve verdiği cevaplarla kullanıcılar için adeta bir eğlence olan Siri’de gidilen değişikliğe bakalım kullanıcılar nasıl bir tepki verecek? Siri’yi uyandırma komutunda değişikliğe gidilmesi hakkında siz neler düşünüyorsunuz?

Tekno Safari YouTube kanalına abone olmak için tıklayın!

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz