Geçtiğimiz hafta Twitter’da yaşanan ve gündemde büyük yer edinen işten çıkarmalardan sonra Meta’nın da bu hafta benzer bir toplu işten çıkarma gerçekleştireceği iddia ediliyor.

28 Ekim’de resmi olarak Elon Musk’ın satın aldığı Twitter’da büyük bir işten çıkarma olayı meydana gelmişti. Binlerce çalışanın işten çıkarıldığı Twitter’dan sonra bugün bir başka platformdan da benzer bir haber geldi.

WhatsApp, Instagram ve Facebook gibi uygulamaları bir çatı altında toplatan Meta Platforms Inc.’in bu hafta büyük çaplı bir işten çıkarma yapmayı planladığı iddia edildi. The Wall Street Journal tarafından çeşitli kaynaklar aracılığıyla elde edilen bilgiler doğrultusunda, binlerce çalışanı kapsayan bir işten çıkarılma olayı meydana gelebilir.

Şirket Tarafından Çalışanlara Seyahat Etmemeleri Söylendi

Wall Street Journal tarafından paylaşılan detaylar doğrultusunda şirket, çalışanlarına gereksiz yolculuk yapmamalarını söyledi. Bunun nedeninin ise işten çıkarmalara hazırlık olması düşünülüyor. İşten çıkarma duyurularının çarşamba gününden itibaren çalışanlara gönderileceği de paylaşıldı.

Paylaşılan iddialar doğru ise Meta’nın 18 yıllık tarihindeki ilk büyük işten çıkarılma yaşanacak. Meta, geçtiğimiz eylül ayındaki raporunda toplam 87 bin çalışana sahip olduğunu duyurmuştu. Yapılan iddialar hakkında ise şirket henüz bir açıklamada bulunmadı.

İşten Çıkarmalar Neden Yaşanacak?

Söz konusu iddialar hakkında akıllara şirketin neden böyle bir toplu işten çıkarmaya başvuracağı geliyor. Bu sorunun kesin bir cevabı olmamakla birlikte en büyük olasılık, şirketin metaverse’e yaptığı yatırımın karşılığını henüz almaması gibi gözüküyor. Meta, 2021 yılının başından bu yana söz konusu projeye 15 milyar dolar yatırım yaptı. Fakat Horizon Worlds gibi günümüz girişimlerinde başarılı olamadı. Bu süreç yaşanırken şirketin piyasa değeri de düşüşe geçip, hisseleri %70 değer kaybına uğradı.

Tüm bu proje ve para kaybı yaşandığı esnada, şirket sadece yılın ilk 9 ayında toplam 15 binin üzerinde çalışanı bünyesine dahil etti. 2020 ve 2021 yılında ise bu sayı toplam 27 bin idi. Meta’nın projelerinde başarılı olamaması, kullanıcılarını memnun edememesi ve para kaybı yaşaması hissedarların şikâyet etmesine neden oldu.

Geçtiğimiz ay bunu doğrulayan büyük bir gelişme yaşandı. Yatırım şirketi Altimater Capital tarafından Zuckerberg’e çalışan sayısını azaltmasını ve metaverse tutkusundan vazgeçmesini tavsiye ettiği bir mektup gönderildi.

Tekno Safari YouTube kanalına abone olmak için tıklayın!

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz