Okuma Süresi
2 dakika
Dünyanın en popüler anlık mesajlaşma uygulamalarından olan WhatsApp, birçok kişinin hayatına dokunacak yeni özelliğini duyurdu. Meta’nın satın aldığı WhatsApp, herkesin özgürce mesajlaşabilmesi için proxy desteği sunmaya başladı. Sansürün karşısında duran WhatsApp, proxy desteğini özel bir açıklama ile kullanıma sundu.
2023 yılına girdiğimiz bugünlerde internet kullanımı tüm dünyada oldukça yaygın olsa da; bazı bölgelerde internet kesintileri ve sansür uygulamaları nedeniyle, dilediği özgürlükte ve mahremiyette internet kullanamayan insanların sayısı bir hayli yüksek. Bu gibi durumların önüne geçmek isteyen WhatsApp, proxy desteği sunmaya başladığını duyurdu.

Proxy Nedir?

Proxy’nin ne olduğunu bilmeyenler için ilk olarak bunu açıklamamız gerekiyor. İnternete bağlanan her cihazın adreslerimni bulunuyor. Bu adreslere ise “IP” adını veriyoruz, sayılardan oluşan bu IP adresleri Proxy sayesinde gizlenebiliyor! Yani Proxy kullanarak; IP adresinizin internette görünmesini gizleyerek; mahremiyete ve özgürlüğe sahip olabilirsiniz.

WhatsApp, Özgür İnternet İçin Proxy Desteğini Duyurdu

WhatsApp, 2023 yılı ile birlikte kullanıcılarının özgürlüğüne ve mahremiyetine çok daha önem vermeye başladı. Özellikle de İran’da yaşanan internet kesintilerine atıfta bulunan şirket, ülkede yaşanan bu elektrik kesintilerinin insan haklarına bir saldırı olduğunu söyledi. WhatsApp’ın açıklaması ise şu şekilde:

“WhatsApp’ı kullanan herkesin yeni yılı kutlu olsun! 2023’ün başını özel mesajlarla veya aramalarla kutlamış olsak da birçok insanın hâlâ internet kesintileri yüzünden sevdiklerine erişme imkanından mahrum bırakıldığının farkındayız.

Bu kişilere yardımcı olmak amacıyla, bugün dünyanın her yerindeki WhatsApp kullanıcıları için proxy desteği sunmaya başlıyoruz. Böylece, bağlantıları engellenen veya kesintiye uğrayan kişilerin WhatsApp’a erişmeye devam edebilmesi için gücü onların eline veriyoruz.

Bir proxy seçerek, dünyanın dört bir yanındaki gönüllüler ve kuruluşlar tarafından insanların özgürce iletişim kurmasına yardımcı olma amacıyla kurulan sunucular üzerinden WhatsApp’a bağlanabilirsiniz.

Proxy aracılığıyla bağlanmanız, WhatsApp’ın sağladığı yüksek gizlilik ve güvenlik seviyesini azaltmaz. Kişisel mesajlarınız uçtan uca şifreleme ile korunmaya devam eder. Bu sayede mesajlarınız iletişim kurduğunuz kişi ile sizin aranızda kalır ve proxy sunucuları, WhatsApp ve Meta dahil başka hiç kimseye görünmez.”

WhatsApp’ın Proxy Desteği Nasıl Kullanılır?

WhatsApp’ın açıklamasına göre, Proxy desteği tüm kullanıcılar için aktif edilmiş durumda. Eğer sizde gözükmüyor ise WhatsApp’ınızı uygulama mağazasından güncelleyerek yeniden deneyebilirsiniz. WhatsApp’tan Proxy desteğini açmak için aşağıdaki yönergeleri takip edebilirsiniz:

  • İlk olarak “Ayarlar” kısmına girin,
  • Açılan pencereden “Saklama Alanı ve Veriler” bölümüne devam edin,
  • Yeni sekmede “Proxy” isimli bir kısım göreceksiniz buraya tıklayın,
  • Son olarak “Proxy kullan” bölümünü aktif edin. İşte bu kadar!

 Tekno Safari YouTube kanalına abone olmak için tıklayın!

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz