Twitter, geçtiğimiz hafta toplu bir işten çıkarma ile çalışanlarının yarısıyla yollarını ayırdı. Son gelişme doğrultusunda şirket, bazı problemleri çözebilmek için eski çalışanlarını geri çağırıyor.

Twitter’ı satın alan Elon Musk, ilk değişiklik olarak bazı çalışanlarının işine son verdi. Bazı kaynaklar tarafından ortaya atılan iddiaya göre şirket, uygulama geliştirme sürecini düzene sokabilmek adına eski çalışanlarını geri çağırıyor.

Farkındalıksız Bir İşten Çıkarma Gerçekleşti

Bloomberg haberi doğrultusunda Twitter, işgücünü yarıya indirdikten çok kısa bir süre sonra bazı çalışanlarının dönmesini istedi. Elon Musk, platforma katmak istediği özellikleri oluşturmak için bazı çalışanları kazara ya da deneyimlerinin farkında olmadan işten çıkardığını fark etti.

Gazeteci Casey Newton ise Twitter’ın Slack kanallarının birinden elde ettiği mesajları paylaştı. Atılan mesajlardan birinde şu ifadeler yer alıyordu: “Hafta sonu bu mesaj için üzgünüm, ancak bunu yazmak istedim. Bazı çalışanların şirkete geri dönüp dönmeyeceklerini sorma fırsatımız olduğunu bilmenizi istiyorum. İsimleri ve gerekçeleri pazar günü saat 16.00’ya kadar bir araya getirmem gerekiyor.”

Musk: ” Maddi Zararı Durdurmak İçin Başka Bir Çarem Yoktu!”

Şirket, işten çıkarmalara ilk olarak Cuma günü yaklaşık 3.800 çalışan ile başladı. Bu adım, yeni erişilebilirlik özellikleri geliştirmekten sorumlu olanlar da dahil olmak üzere şirket genelinde ekiplerin canını sıkan bir hareket olarak belirtildi.

Twitter, gündemde olan yeni ücretli doğrulama sistemini cumartesi günü kısa süreliğine kullanıma sunmaya başlamıştı. Bir gün sonra ise şirket, bu özelliğin yayınlanmasını ABD ara seçimlerine kadar erteleme kararı aldıklarını belirtti.

Twitter’daki işten çıkarmaların nedeni, Musk tarafından cevaplandı. Musk, şirketin her gün 4 milyon dolardan fazla kaybettiğini ve maddi zararı durdurmak için şirket çalışanlarının işine son vermekten başka bir seçeneğinin olmadığını belirtti.

Twitter’ın son günlerde gündemden düşmediği çalışan çıkarmalarına bu gelişmeyle yeni bir haber daha eklendi. Elon Musk’ın üzerinde düşünmeden yaptığı işçi çıkarmaları hakkında siz neler düşünüyorsunuz? Ortaya atılan iddialarda belirtildiği gibi Twitter, çalışanlarını gerçekten geri almak istiyor mu? Bakalım, şirket çalışanlarının bu duruma yanıtı ne olacak?

Tekno Safari YouTube kanalına abone olmak için tıklayın!

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz