Apple, elektronik sigaralarla alakası olan tüm uygulamaları bünyesinden kaldırdığını açıkladı.

Elektronik sigaranın sebep olduğu ölümler nedeniyle, Apple dikkat çeken bir sigara yasağı getirdi.

ABD’de 42 kişinin The Centers for Disease Control and Prevention elektronik sigara yüzünden ölmesi Apple’ı da harekete geçirdi. Şirket elektronik sigaralarla bağlantısı olan tüm uygulamaları Apple Store’dan kaldırdığını açıkladı.

Apple Store’da yer alan yaklaşık 181 uygulamanın kaldırıldığı edinilen bilgiler arasında. Apple normalde de uygulamalar içerisinden elektronik sigara ya da kartuşlarının satılmasına izin vermiyor. Bu uygulamaların çoğunun “akıllı” elektronik sigaraları kontrol etmek için olduğu söyleniyor.

Elektronik sigaraların ciddi sağlık problemlerine ve hatta ölümlere neden olduğu araştırmalar sonucu gözlemlenmiş durumda. Apple’ın yapmış olduğu bu hamle ile de en azından uygulama içerisinde artık elektronik sigaraya özendirme veya hatırlatma durumlarının azalacağı düşünülüyor.

Ülkemizde de elektronik sigaraya yasaklayacak çalışmalar sürdürülüyor. Sağlık Bakanı Fahrettin Koca geçtiğimiz aylarda konuyla alakalı ciddi yaptırımlar olacağını ve hatta elektronik sigaranın ülkemize girişinin yasaklanacağını dile getirmişti.