Bu içeriği değerlendirin.
Okuma Süresi
2 dakika

“Apple Emergency SOS” adıyla Apple tarafından tasarlanan sistem, bir grup dağcının hayatını kurtardı. iPhone telefonlarla, karşılaşmış olduğunuz acil durumlarda hızlı bir şekilde yardım çağırmanıza olanak tanıyan sistem adeta hayat kurtaran bir özellik.

Tüm telefonlarında acil yardım çağrı uygulaması adı verilen “Apple Emergency SOS” uygulamasını sunan Apple, bu özellik sayesinde bir grup dağcının hayatını kurtardı. Uygulama sayesinde daha geçtiğimiz günlerde bir ailenin hayatı kurtarılabilmişti. İşte Apple Emergency SOS hakkında merak edilen detaylar…

Apple Emergency SOS Hayat Kurtarıyor

Apple’ın yardım gerektiren durumlarda acil çağrıları direkt yönlendirme sistemi olan Apple Emergency SOS, yine bir grup dağcının hayatını kurtardı. Doğa yürüyüşünün yanı sıra tırmanış yapmak isteyen Kaliforniyalı bir ekip, tam olarak tanımadıkları bir arazide ciddi mesafede yürüyüş yaptıktan sonra rotanın dışına çıktıklarını fark etti. Bunun üzerine bir kanyonun önüne gelen ekip burada kayboldu. Grupta bulunan 10 kişi Apple kullanıcısı oldukları için hepsi aynı anda Apple’ın Emergency SOS özelliği kullandı. Arazide telefon şebekesi çekmiyor olsa da Apple Emergency SOS özelliği sayesinde yerel ekiplere ulaşıldı ve durum bildirildi. Bildirimin ardından kurtarma ekipleri yola çıkarak dağcıları bulundukları yerden kurtardı. Grubun bulunduğu yerin yakınında bulunan Ventura’daki şerif yardımcısı tarafından dağcıların kurtartıldıkları ve sağlık durumlarının iyi olduğu bilgisi aktarıldı. Konu hakkında daha detaylı bilgi de veren Şerif Yardımcısı, gruptaki birçok kişinin bu tarz bir aktivite için hazır olmadığını ve yeterli teçhizatlarının olmadığını aktardı. Hatta birçok dağcının yalnızca şort ve tişörtleri ile geziye katıldıklarını belirtti. Arazi hakkında da bilgi veren şerif, arazinin birçok yerinde su geçişlerinin olduğunu ve bunların etrafında tırmanış yapmanın zorunlu olduğunu dile getirdi.

Apple Emergency SOS Hangi Ülkelerde Var?

Apple’ın doğrudan doğruya yerel acil durum ekiplerine haber vermesini sağlayan bu özellik maalesef şu anda tüm dünyada uygulanan bir durum değil. İlk kez ABD ve Kanada’da kullanıma açılan özellik, Şubat 2023’ten itibaren de Almanya, Fransa, İrlanda ve Birleşik Krallık’ta da erişilebilir duruma geldi. Ancak henüz Türkiye’de bu özellik adına başlamış bir faaliyet bulunmuyor. Çünkü bu tip uygulamalar devlet çapında izin gerektiriyor ve bu tür süreçler genellikle uzun oluyor.

Tekno Safari YouTube kanalına abone olmak için tıklayın!

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz