Bu içeriği değerlendirin.
Okuma Süresi
2 dakika

Android cihazlarda her geçen gün daha farklı yeniliklerin ortaya çıkması bir yandan hayatımızı kolaylaştırırken bir yandan da büyük güvenlik sorunlarına neden oluyor. Bu kapsamda her geçen gün yeni bir güvenlik sorunu ile karşı karşıya kalan Android kullanıcıları şimdi de Guerrilla tehlikesi ile baş başa.

Teknoloji ve akıllı cihaz dünyasında yaşanan gelişmeler her geçen gün kullanıcıları daha fazla şaşırtmaya devam ediyor. Hatta günlük hayatın büyük oranda kolaylaşmasını sağlayan bu teknolojiler diğer yandan da güvenlik konusunda büyük  soru işaretlerine neden oluyor. Bu konuda son dönemde yayınlanan raporlar incelendiğinde bu risk ve tehditlerin sayısının gittikçe arttığı görülüyor. Bu risklerden birisi ise Guerrilla virüsü. İşte Android cihazların önemli tehditlerinden birisi olan Guerrilla virüsü ile ilgili tüm detaylar…

Telefonunuzda açık kapı bırakıyor!

Android cihazların güvenlik açıkları uzun bir süredir tartışma konusu. Bu tartışmaların bir sonucu olarak Google işletim sistemi açıklarını kapatmak için önlemler alsa da maalesef yeterli görünmüyor. Çünkü en azından Google Play Store’daki kötü amaçlı 3. parti uygulamalar hakkında henüz gerçekten etkili bir önlem alınmadığı bilinen bir gerçek. Ve bu konuda geçtiğimiz hafta yayınlanan bir rapor bu tartışmayı yeniden başlattı. Yayımlanan raporda birden fazla Android cihazın fabrika çıkışlı olarak zararlı yazılımlarla kullanıcılara geldiği bildirildi. Ve bu rapor birçok Android kullanıcısını telefonlarına şüpheyle bakmalarına neden oldu.

Güncelleme Bildirimi ile Virüs İniyor

Android cihazların güvenliği hakkında yayınlanan ilk rapor Trend Micro’dan geldi. 50 farklı modeli inceleyen şirket 8,9 milyon Android cihaza kötü amaçlı yazılım bulaştığını bildirildi. Üstelik konusu geçen zararlı yazılımın adının ne olduğu da ortaya çıktı. Bunun yanı sıra yine bir siber güvenlik firması olan Sophos tarafından belgelenen uygulamaya da Guerrilla adı verildi. Ardından Guerrilla uygulamasının izi sürüldü ve ortaya çıkan sonuçlar yine oldukça korkutucu. Çünkü Guerrilla virüsü, Google Play Store içindeki 15 farklı uygulamanın alt yapısında tespit edildi. Guerrilla’nın yaptığı işlemse şu: İçerisinde yer aldığı uygulama sayesinde “güncelleme bildirimi” adı altında telefonunuzda bir arka kapı açarak indirilmesi istenen zararlı yazılımları güncelleme gibi gösterip telefonunuza indiriyor. Ve bu zararlı yazılımlar telefonunuzun pil ömrü, performansı veya karşınıza çıkan reklam içerikleri gibi konuları etkiliyor. Şu an dünya çapında virüslü telefonların en yaygın olduğu ülkelerse ABD, Meksika, Endonezya, Tayland ve Rusya.

Tekno Safari YouTube kanalına abone olmak için tıklayın!

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz