Okuma Süresi
2 dakika

Son zamanlarda dünya çapındaki en büyük tehditlerden birisi olarak görülen siber saldırılar büyük küçük birçok sektörü ve firmayı hatta bireyleri zor duruma düşürüyor. Son olarak bilinen bir kripto para platformu olan Tornado Cash uğradığı siber saldırından sonra önemli bir açıkla karşı karşıya kaldı ve yatırımcılarını da zarara uğrattı.

Dijitalleşme birçok alanda önemli faydalara neden olurken bir yandan da veri güvenliği açısından önemli riskleri içinde barındırıyor. Siber korsanların neden oldukları saldırılar nedeniyle birçok kişinin ve firmanın özel verileri ele geçirilerek büyük kayıplara neden oluyor. Bu şekilde zarara uğrayan sektörlerden birisi de finans sektörü ve kripto piyasalar. Son olarak popüler kripto para platformu Tornado Cash, uğradığı siber saldırı ile büyük zarara uğradı. İşte detaylar!

Yüzde 40’lık Değer Kaybı

Kripto para piyasaları arasında oldukça popüler bir para platformu olan Tornado Cash de hacker gruplarının siber saldırısına maruz kaldı. Ünlü platform, uğradığı saldırı sonucunda milyarlarca dolarlık tokenin çalınmasına neden oldu. Amerika Birleşik Devletleri’nin sıkı takibinde olan Tornado Cash, yapılan siber saldırı sonrasında bir süreliğine ele geçirildi. Bu esnada ise saldırganlar milyonlarca dolar değerindeki TORN’u kendi kripto cüzdanlarına aktardılar. Akabinde de TORN altcoini %40’lık bir değer kaybına uğradı ve bu da yatırımcıların önemli derecede zarar uğramasına neden oldu. Oysa ki yaşana bu siber saldırıya kadar TORN bir süredir başarılı bir seyir gösteriyor ve işlem görmeye devam ediyordu. Fakat bu saldırı sonrasında sert bir düşüş yaşayan altcoin, maalesef mevcut başarılı seyrini uzun vadede devam ettiremedi.

TORN’da Son Durum

Öyle ki, saldırı öncesinde yaklaşık olarak 7 dolarlık bir değer üzerinden işlem görürken 3,7 dolar seviyelerine kadar gerileyen TORN, alınan tedbirlerle birlikte ancak 4,92 dolar değerine kadar yükselmeyi başarabildi. Fakat bu da yeterli olmadı ve yatırımcılar bahsi geçen saldırıdan büyük bir darbe aldı. Sonuç itibariyle Tornado Cash’in yaşamış olduğu bu flaş gelişme ve siber saldırının ardından dünyanın önde gelen diğer kripto para borsaları da  hızla önlem almaya başladılar. Saldırıya uğramasının ardından kısa bir süre sonra engellenen TORN yatırma işlemleri, hala daha engelli durumda. Alınan tedbirlerin hepsinin de şu ana kadar altcoini eski seviyelerine ulaştırmaya yetmediği ortada. Fakat yine de bu önlemlerin yetersiz olduğu bilinse de en azından şu an için zararı önlenmesi amaçlanıyor.

Tekno Safari YouTube kanalına abone olmak için tıklayın!

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz