Bu içeriği değerlendirin.
Okuma Süresi
2 dakika

Epic Games’in video oyunu Fortnite’a oyun içi ödeme sistemi eklemesi sebebiyle, hem Google hem de Apple oyunu uygulama mağazalarından kaldırmıştı. Epic Games konuyla alakalı olarak her iki şirkete dava açtığını açıklamıştı. Apple şimdi ise, daha önce de açıkladığı gibi Epic Games’in geliştirici hesabını App Store’dan kaldırdı.

Bir süredir gündemden düşmeyen Apple ve Epic Games kavgasına yeni bir zincir daha eklendi. Epic Games’in Fortnite’a oyun içi ödeme sistemi eklemesi sebebiyle, teknoloji üreticisi Apple, oyunu uygulama mağazasından kaldırmış ardından ise Epic Games hukuki süreci başlatmıştı. Devam eden dava sürecinde şimdi yeni bir gelişme yaşandı. Apple, Epic Games’in geliştirici hesabını resmi olarak uygulama mağazasından kaldırdığını açıkladı. Şirket, Epic Games’in lisans sahibi olduğu Unreal Engine’in bu durumdan etkilenmeyeceğini dile getirdi. 

Epic Games’in App Store hesabı kaldırıldı ancak Unreal Engine zarar görmedi

Birçok uygulama geliştiricisinin iyi grafikler elde etmek için kullandığı ve lisansının Epic Games’te olduğu Unreal Engine’ne yaşanan olaylar sonucunda ne olacağı merak edilenler arasında yer alıyordu. Epic Games’in hesabını App Store’dan kaldırdığını açıklayan Apple, konuyla ilgili yeni bir açıklama yaptı. Şirket, Unreal Engine’in bu olaydan etkilenmeyeceğini, uygulama geliştiricilerin yazılımı kullanmaya devam edebileceğini açıkladı. Ancak uygulama mağazasından kaldırılan Fortnite’ı ve diğer Epic Games oyunlarını, iPhone kullanıcıları artık App Store’dan indiremeyecek. 

Epic Games’in oyunlarını ve Fortnite’ı daha önce cihazlarına indiren iPhone kullanıcıları indirdikleri oyunları oynamaya bir problem yaşamadan devam edebilecek. Ancak kullanıcılar ödeme sistemiyle herhangi bir oyun içi ödeme gerçekleştirmeyecek. Bunun yanı sıra iPhone kullanıcıları artık Epic Games’in herhangi bir oyun güncellemesini de alamayacaklar. 

Apple, eğer oyun içi ödeme sistemini kaldırırsa Epic Games ’e tekrar App Store’da izin verebilir

Apple, Epic Games’in kendi oyun içi ödeme sistemini kaldırırsa, Fortnite’a yeniden uygulama mağazasında yer verebileceğini açıkladı. Epic Games ise konunun para olmadığını ve eğer kabul ederlerse bunun “Apple’ın iOS’taki uygulama içi ödemelerde kurduğu tekele göz yummak olacağını” belirtti ve teklifi reddetti. 

Apple ise, devam eden mahkeme sürecinde, Epic Games’in 10 yıl boyunca razı oldukları App Store kurallarını uyması gerektiğini belirtti. Şirket ayrıca, Epic’in halihazırda birçok kez Fortnite güncellemeleriyle App Store kurallarını ihlal ettiğini ve bu durumun iOS’taki diğer uygulama geliştiricileri için adil olmadığını dile getirdi.

İlginizi Çekebilir:

Epic Games ve Google Davasında İlginç İddia! 

Apple, AppStore’un Aldığı Komisyon Konusunda Kullanıcıları Bilgilendiren Bir Facebook Güncellemesini Blokladı!

Teknoloji Haber Bülteni DigiToll İçin Tıklayınız..

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz