Facebook Apple Komisyon
Bu içeriği değerlendirin.
Okuma Süresi
2 dakika

ABD’li teknoloji devi Apple, AppStore’un aldığı yüzde 30’luk komisyon konusunda kullanıcıları bilgilendiren bir Facebook güncellemesini blokladıEngellenen özelliğin, uygulamanın iOS versiyonunda “Bu ödemenin yüzde 30’unu Apple alır” uyarısının görünmesine neden olduğu ifade edildi.  

ABD merkezli teknoloji devi AppleAppStore’un aldığı yüzde 30’luk komisyon konusunda kullanıcıları bilgilendiren yeni bir Facebook güncellemesini blokladıAppStore platform kurallarına göre; uygulama içi satın alımlarda, dijital platformlar doğrudan AppStore’un ödeme sistemini kullanmak zorundaydı ve AppStoreher bir uygulama içi satın alımdan yüzde 30 oranında komisyon alıyordu. Facebook ise gelen güncellemeyle beraber, platforma kullanıcılarının online etkinlikler için doğrudan uygulama içerisinden bilet alabilecekleri bir özellik entegre etmişti. Entegre edilen özelliğin iOS arayüzünde, “Bu ödemenin yüzde 30’unu Apple alır” ibaresi yer alıyordu.  

Facebook’un, tüm gelirin etkinlik organizatörlerine gidebilmesi için Apple’dan bu komisyondan feragat etmesini istediği ifade edildi. Fakat aktarılan detaylara göre; Apple, bu isteği reddetti. Özellik, şu anda uygulama içerisinde yaygın kullanıma açılmış olsa da Apple’ın hamlesi dolayısıyla, söz konusu ibarenin ödeme ekranında yer almadığı belirtildi. Apple; konuya ilişkin açıklamasında, Facebook tarafından yapılan güncellemenin AppStore’un platform kurallarını ihlal ettiğine işaret etti. Söz konusu kural, uygulama geliştiricilerin kullanıcılara “alakasız” bilgileri göstermesinin önüne geçiyordu.  

Facebook, yeni özelliğin ödeme ekranı arayüzünün görüntüsünü yayınlamıştı

Facebook Ödeme Ekranı

Diğer yandan Facebook, Ağustos ayı başında yeni özelliğin ödeme ekranı arayüzünün iki ayrı işletim sisteminde nasıl gözüktüğünü gösteren bir fotoğraf yayınlamıştı. Uygulamanın Android versiyonunda ise “Facebook, bu ödemeden herhangi bir ücret almaz” ibaresinin yer alması bekleniyordu. Android kullanıcıları, uygulamanın Google Play Store’dan indirilen versiyonunda bu ibarenin de yer almadığına işaret etti.  

Sosyal medya devi, konuya ilişkin ilk açıklamasını İngiliz haber ajansı Reuters’a yaptı. Şirket, açıklamasında “Ne yazık ki Apple, aldıkları yüzde 30 oranındaki komisyona ilişkin şeffaflık bildirimimizi reddetti; ancak bu bilgiyi, uygulama deneyimi içerisinde kullanıcılara sunabilmek konusunda hala çalışıyoruz” ifadelerine yer verdi. 

Teknoloji haber bülteni DigiToll‘ü izlemek için tıklayınız.

İlginizi çekebilir:

Apple, 28 Ağustos Tarihinde Epic Games Geliştirici Hesabını AppStore’dan Kaldıracak

AppStore, Yılın İlk Yarısında Oyun Kategorisinden Google Play Store’a Göre Yüzde 52 Daha Fazla Gelir Elde Etti

Fortnite, Google Play Store ve AppStore’dan Kaldırıldı!

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz