Okuma Süresi
2 dakika

Apple’ın iMessage için yeni bir özellik üzerinde çalıştığı ortaya çıktı. Patent başvurusunda görülen bu özellik, kullanıcıların mesajları gönderen kişilerin sesinden dinlemesini sağlıyor.

Her yıl çıkardığı ürünlerle gözleri üzerine çeken Apple, daha iyi bir kullanıcı deneyimi için yenilikçi teknolojilerle karşımıza çıkmaya devam ediyor. Son gelişmeyle şirketin mesajlaşma konusunda oldukça ilginç bir özellik üzerinde çalıştıkları ortaya çıktı.

Apple, anlık mesajlaşma servisi iMessage’e eklenebilecek yeni bir özellik için bir patent başvurusu yaptı. Buna göre şirket, yeni özellikle kullanıcıların mesajları gönderen kişinin sesinden dinlemesine imkân tanımak istiyor.

Mesajlar Gönderen Kişinin Sesiyle Dinlenebilecek

Apple kullanıcıları hâlihazırda iMessage’da sesli mesajlar gönderebiliyor veya Siri’nin mesajları onlara okumasını sağlayabiliyor. Ancak patent başvurusuna göre bu yeni özellik, mesajların doğrudan gönderen kişinin sesiyle dinlenmesine imkân sağlıyor. Bu fikrin, şirketin metinden sese teknolojisi bölümünün başındaki isim David A. Winarsky, Siri üzerinde çalışan yazılımcı Jiangchuan Li ve eski Apple çalışanı Qiong Hu’dan çıktığını da belirtmeden geçmeyelim.

Özelliği biraz daha açmak gerekirse, bir kullanıcı mesaj gönderdiğinde bir ses dosyasını mesaja ekleyebilecek. Bu şekilde de mesajı alan kişi, isterse gönderen kişinin sesinden bu mesajı dinleyebilecek. Patentten gelen görüntüde, iMessage’taki sohbetin üst kısmında mesajı sesli bir şekilde eklenebileceği ve dinlenebileceği görülebiliyor.

Siri, Mesajları Gönderen Kişinin Sesi İçin Bir Profil Oluşturacak

Bunun yanı sıra patente göre söz konusu cihaz, mesajları gönderen kişinin sesi için Siri benzeri bir profil oluşturacak. Sonrasında ise mesaj simüle edilecek ve bu ses modeli gelecekteki mesajlarda da kullanılabilecek. Ayrıca sadece sesin gönderilebilmesinin mümkün olacağı da gelen bilgiler arasında bulunuyor.

Yeni özellik ile kullanıcıların daha fazla kişiselleştirilmiş mesajlaşma deneyimi yaşayabileceğini söyleyebiliriz. Örneğin bir çift, birbirlerini sevdiklerini söyledikleri mesajları kendi sesleriyle birlikte dinleyebilecek. Tabii ki bu patentlerin her zaman gerçeğe dönüşmediğini de belirtmekte fayda var. Gerçek olup olmayacağını ilerleyen zamanlarda göreceğiz.

Kişiselleştirilmiş mesajlaşma için bir adım niteliğindeki bu özellik, daha gerçekçi bir mesajlaşma deneyimini sağlayacak gibi görünüyor. iMessage için başvuruda bulunan patent hakkında siz neler düşünüyorsunuz?

Tekno Safari YouTube kanalına abone olmak için tıklayın!

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz