Okuma Süresi
2 dakika

ABD’li yatırım bankası JPMorgan’ın yaptığı tahmine göre Türkiye’deki depremin fiziksel maliyeti 25 milyar dolar. Aynı zamanda merkez bankasının faiz indirmeye devam etmesinin beklendiği de aktarılan bilgiler arasında.

Türkiye, Kahramanmaraş’ta gerçekleşen büyük iki depremden sonra yaralarını sarmaya çalışırken dünyanın en büyük yatırım bankalarından olan JPMorgan’dan yaşanan doğal afetin etkilerine ilişkin bir açıklama geldi.

ABD merkezli şirket, yıkıcı depremlerin bina ve altyapı hasarı olarak fiziksel maliyetinin GSHY’nin (Gayri safi yurt içi hasıla) %2,5’i, yani 25 milyar dolar (yaklaşık 471 milyar TL) olabileceği öngörüsünde bulundu. JPMorgan’dan ekonomist Fatih Akçelik de müşterilere gönderdiği bir notta “Türkiye’deki deprem, trajik can kayıplarına yol açtı ve önemli ekonomik sonuçlara neden olacak” ifadelerini kullandı.

Merkez Bankasının Faiz Oranlarını 100 Baz Puan Düşürerek %8’e İndireceği Tahmin Ediliyor

Dev yatırım bankası, bunlara ek olarak merkez bankasının faiz oranlarını 100 baz puan daha indirerek yüzde 8’e düşürmesinin beklendiğini de ekledi. Bunun da Türkiye Cumhuriyeti Merkez Bankası’nın 23 Şubat’ta düzenlenecek toplantıda yapılmasının beklendiği belirtildi.

Akçelik, faiz konusunsa ilişkin ise “İktidar, depremden önce daha fazla faiz indirimi mesajı vermişti. Seçimler öncesinde daha fazla faiz indirimi olasılığını göz ardı etmiyoruz. Ancak, Türkiye’deki para politikası aktarım mekanizması bozulduğu için politika faizinin şu an daha az önemli olduğunu düşünüyoruz” ifadelerini kullandı.

Merkez Bankası: “Milletin Parasını Millete Verdik”

Depremin ekonomik yaralarını sarmak için düzenlenen Türkiye Tek Yürek kampanyasında Merkez Bankası, 30 milyar TL’lik bağış yapmıştı. Merkez Bankası Başkanı Şahap Kavcıoğlu, Türkiye Tek Yürek kampanyasına yapılan 30 milyar TL’lik bağış ile ilgili konuştu. Kavcıoğlu, “Milletin parasını millete verdik.” dedi.

Kimin parasını kime veriyorsunuz? yorumları anlamsız. Bu para devletin parasıdır, milletin parasıdır. Milletin parasını da millete vermekten daha doğal bir şey yoktur.” ifadelerini kullanan Şahap Kavcıoğlu, konuyla ilgili açıklamalarına şöyle devam etti:

“Yardımı bankanın kârından yaptık. Merkez Bankası anonim şirkettir. Normal süreç işleseydi, diğer ortaklarımıza da kâr payı verecektik. Yıl sonu bilançomuz bağımsız denetimden geçiyor. Faaliyet raporumuzla her şey şeffaf bir şekilde gözüküyor. Kısacası paramızı da kârımızı da isteyen görebilir. Felaket boyutunu konuşmayıp Merkez Bankası’nın yaptığı yardımı tartışmak, sağlıklı bir bakış açısı değil. Felaket büyük, bu nedenle de yardımı oraya yapmayı uygun bulduk. Hukuken, ahlaken, insani duygular açısından yerinde bir yardımdır. Aldığımız kararın arkasındayız. Eğer bu parayı Hazine’ye aktarsaydık, Hazine başka bir alanda kullanabilirdi. Biz bu payı direkt olarak deprem bölgesine tahsis ettik.”

Tekno Safari YouTube kanalına abone olmak için tıklayın!

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz