Apple pek çok yeniliği ve hata gidermeyi içeren iOS 13.3 güncellemesini yayınladı. Şirket, yeni yayınladığı ara sürümle birlikte ‘İletişim Sınırları’ ve hata düzeltmelerini kullanıcılara sundu.

Uzun süren beta testlerinden sonra gelen güncelleme beklenen ‘Ekran Süresi’ özelliğini geliştirmeyi amaçlıyor. Bunlara ek olarak iOS 13’ün ara sürümü kritik hata düzeltmelerini de içeriyor.

Apple genelde, farklı cihazların işletim sistemi güncellemelerini aynı zamanda yayınlıyor. iOS 13 ile birlikte, iPad OS 13.3, TV OS 13.3, Watch OS 6.1.1 ve Mac OS 10.15.2 güncellemeleri de kullanıcılara sunulmuş durumda.

Apple yeni güncellemenin betasını WWDC 2019’da tanıtmıştı. Tanıttığı günden sonra merakla beklenmeye başlayan güncellemenin en dikkat çeken kısmı ise ‘İletişim Sınırları’ olmuştu. Özellikle ebeveynlerin işine yarayacak olan bu özellik sayesinde, hem çalışma süresi hem de ekran süresi sırasında çocuklarının kiminle iletişim kurabileceği kontrol edilebiliyor. Bu özellik FaceTime, Telefon, Mesajlar ve iCloud kişilerinin kontrolünü sağlayama yarıyor. İletişim Sınırları, acil aramalara her zaman izin veriyor ancak aktif hale getirildiğinde istenilen numaraları ve kişileri kara listeye ekleyebiliyorsunuz.

Apple’ın iOS 13.3 koduyla sunduğu yeni güncelleme ayrıca Memoji’leri kapatmaya imkan taşıyor. Ayrıca geliştiricilerin beta sürümümlerinde denediği Safari’deki NFC, USB ve Lightning FIDO2 uyumlu güvenlik anahtarlarının desteği de yeni güncellemeyle başladı. Bu destekleme sayesinde YubiKey gibi fiziksel güvenlik anahtarları, yazılım tabanlı iki faktörlü kimlik doğrulama seçeneklerinin yerine kullanılabilecek.

Apple’ın yayınladığı yeni iOS 13.3’ü iPhone cihazlarınızdan Ayarlar > Genel > Yazılım Güncellemesi bölümlerini takip ederek indirebilirsiniz.