Kısa süre sönce sosyal medya platformlarında dolaşmaya başlayan bir ses kaydında; aralarında Trendyol, Morhipo, Defacto gibi sitelerin hack’lendiği ve kullanıcıların kredi kartı bilgilerinin çalındığı iddia ediliyordu. Şimdiyse buna Elektronik Ticaret İşletmecileri Derneği (ETİD)’den bir açıklama geldi.

WhatsApp’ta dolaşmaya başlayan ses kaydı, bahsi geçen site kullanıcılarını telaşlandırmıştı. Sitelerin hack’lendiği ve kart bilgilerinin çalındığı iddiası birçok sosyal medya kullanıcısı tarafından dile getirildi.
Defacto’ya yakın kaynaklardan öğrenildiği söylenilen bir diğer habere göre, şirket herhangi bir müşteri bilgisinin hack’lenmediğini, sadece siteye giriş bilgisi ile ilgili bir problemin olduğunu belirtti.

Hepsiburada, Trendyol, N11 gibi şirketlerden ise şu an için sadece iddia olarak nitelendirilen konuyla alakalı henüz bir açıklama yapılmadı.

Elektronik Ticaret İşletmecileri Derneği’nde ise konu hakkında şu açıklama geldi:

“Kasım ayı içerisinde yaşanan yoğun satış döneminde, ‘e-ticaret sitelerinde kayıtlı kredi kartı bilgilerinin ele geçirildiği’ yönünde çeşitli iddialar yer almıştır.  

Konuyla ilgili değerlendirme yapan ETİD Yönetim Kurulu Başkanı Emre Ekmekçi, sektör meclisinde yapılan değerlendirmelerde, kişisel verilerin korunmasıyla ilgili herhangi bir güvenlik ihlali tespit edilmediği, kredi kartı bilgilerinin uluslararası standartlara göre saklandığını aktardı. Tüm dünyada olduğu gibi Türkiye’de yoğun olarak geçen kampanya dönemlerinde sosyal medya ortamında zaman zaman asılsız paylaşımlar olabildiğini, sektör olarak müşterilerin güvenliği ve yüksek hizmet seviyesinin her daim sağlanmasıyla için çalışmalara özenle devam ettiklerini belirtti.”