Cruise Otonom Araç

Kaliforniya Kamu Hizmetleri Komisyonu (CPUC), General Motors çatısı altındaki ‘Cruise’ isimli otonom araç birimine Kaliforniyalı yolculara tamamen sürücüsüz yolculuk hizmeti sunma izni verdi. Verilen iznin, Kaliforniya’daki yolculara direksiyon başında herhangi bir sürücü bulunmadan yolculuk yapma imkanı sağlayacağı belirtildi. Komisyonun, bu tip bir izni ilk kez verdiğinin de altı çizildi.  

ABD’de Kaliforniya Kamu Hizmetleri Komisyonu (CPUC), General Motors çatısı altındaki ‘Cruise’ isimli otonom araç birimine Kaliforniyalı yolculara tamamen sürücüsüz yolculuk hizmeti sunma izni verdi. Verilen iznin Kaliforniya’daki yolculara direksiyon başında herhangi bir sürücü bulunmadan yolculuk yapma imkanı tanıyacağı belirtildi. Komisyonun, bu tip bir izni ilk kez verdiğinin ve söz konusu gelişmenin, komisyon tarafından başlatılan ‘Otonom Araç Yolcu Servisi Pilot Programları’ için önemli bir kilometre taşı olduğunun da altı çizildi. 

Diğer yandan; Waymo ve Cruise’un diğer rakipleri, ilgili otoritelerden halihazırda benzer izinler almıştı. Fakat söz konusu izinler, hala direksiyon başında kontrol ve güvenlik amaçlı bir sürücü bulundurulmasını gerektiriyordu. Söz konusu şirketlerin, yolculara tamamen sürücüsüz sürüş hizmeti sunmak için bu tip bir izin de alma zorunluluğu bulunuyordu. Cruise’un, henüz hizmet kapsamında yolculardan herhangi bir ücret tahsil edemeyeceği dile getirildi.  

Güncel olarak yalnızca Nuro, Kaliforniya’da ticari bir sürüş hizmetini faaliyete geçirebiliyor 

Nuro

Kaliforniya Motorlu Araçlar Birimi (DMV)’nin internet sitesine bakıldığında, güncel olarak Waymo ve Baidu gibi diğer otonom araç şirketlerinin yanında Cruise’un da tamamen sürücüsüz araçlarla sürüş testi yapma izni bulunduğu görülüyor. Ancak bu şirketlerin, eyalette robot taksi hizmetini kullanıcı beğenisine sunmak için bir dağıtım izni de alması gerekiyor. Şu anda yalnızca Nuro’nun, Kaliforniya’da ticari bir hizmeti faaliyete geçirme izni bulunuyor. Şirket araçları yalnızca ürün taşımak amacıyla kullanıldığı için Nuro, Kaliforniya Kamu Hizmetleri Komisyonu’ndan bu tip bir izin almaya ihtiyaç duymuyor. Bu yılın başlarında, hem Waymo hem de Cruise’un Kaliforniya Motorlu Araçlar Birimi (DMV)’nden dağıtım izni almak için başvuruda bulunduğu da biliniyor. İznin verilmesi durumunda, her iki şirketin de kamuya açık ücretli teslimatlar yapabileceği ve ücretli yolculuk hizmeti verebileceği ifade ediliyor.  

Tekno Safari YouTube kanalına abone olmak için tıklayınız.

İlginizi çekebilir:

Dominos, Houston’da Otonom Araçla Pizza Teslimatı Yapmaya Başladı! 

Baidu, Çin’de Sürücüsüz Ticari Taksi Hizmetini Kullanıma Sundu! 

Çinli Girişim ‘Pony.ai’, Geliştirdiği Sürücüsüz Araçları Kaliforniya’da Test Etmek İçin Onay Aldı 

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz