Apple Damar Tanıma Özelliği
Bu içeriği değerlendirin.
Okuma Süresi
1 dakika

PatentlyApple” isimli internet sitesinin haberine göre; Apple, iPhone 12’nin Face ID teknolojisine eklemeye hazırlandığı ‘damar tanıma özelliği’ ile ilgili bir patent başvurusunda bulundu. 21 Haziran tarihinde yayınlanan patent, Face ID ile yüzün dış görünümü yerine kafa içerisindeki damarların taranabileceği bir teknolojiye işaret ediyor.  

PatentlyApple” isimli internet sitesi, Apple’ın yeni bir kimlik doğrulama teknolojisi üzerine çalıştığını gösteren bir patent başvurusunu ortaya çıkardı. Haberde paylaşılan detaylara göre AppleiPhone 12 veya iPhone serisine eklenecek daha sonraki telefonlarda kullanmak için Face ID teknolojisi bünyesinde çalışan ‘damar tanıma özelliği’ ile ilgili bir patent başvurusunda bulundu. Söz konusu patentin, 21 Haziran tarihinde yayınlandığı ifade edildi 

Diğer yandan patent, Face ID ile yüzün dış görünümü yerine kafa içerisindeki damarların taranabileceği bir teknolojiyi kapsıyor. Subepidermal Görüntüleme” olarak da adlandırılan teknoloji, telefonu tutan kişinin kafa derisi altındaki damarları tarayarak kişinin telefon sahibi olup olmadığını anlayabiliyor. Uzmanlar, bu tip bir teknolojinin salt yüz tanıma teknolojisinden çok daha işlevsel olabileceğine işaret ediyor. Bununla birlikte; ‘damar tarama’ özelliğinin, Face ID bünyesinde oluşabilecek problemleri de ortadan kaldırabileceği tahmin ediliyor.  

Damar tarama teknolojisi, daha önce diğer teknoloji devlerinin de üzerinde çalıştığı bir özellikti

Damar Tanıma Teknolojisi

Patentin ortaya çıkmasından kısa bir süre önce, Apple’ın iPhone 12 ve sonrasında tanıtılacak telefonlarda Face ID teknolojisini kullanmayacağı iddia edilmişti. Ortaya çıkan patentle birlikte, teknoloji deviniFace ID teknolojisini terk etmeyeceği ve kendi kimlik doğrulama teknolojileri üzerinde çalışmaya devam ettiği de netleşmiş oldu. Öte yandan ‘damar tarama teknolojisi’, daha önce de teknoloji devlerinin üzerinde çalıştığı bir özellikti. Yapılan test çalışmaları, söz konusu özelliğin oldukça işlevsel olduğuna işaret etmişti.  

Teknoloji haber bülteni DigiToll‘ü izlemek için tıklayınız.

İlginizi çekebilir:

Apple, Samsung’a 950 Milyon Dolar Ceza Ödedi 

Apple TV Uygulaması, LG Smart TV’lerde Dolby Atmos Desteği Aldı 

2020 Apple Tasarım Ödülleri, Sahiplerini Buldu! 

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz