Apple, İngiliz start-up’ı bünyesine kattı. Ayrıntılar haberimizde

Apple’ın İngiliz fintech start-up’ı Credit Kudos’u satın aldığı açıklandı. Konuya yakın kaynakların CNBC’ye verdiği bilgiye göre, Apple, satın alma bedeli olarak 150 milyon dolar ödedi. Konuya ilişkin bir değerlendirme yapan Apple sözcüsü, “Şirket olarak dönem dönem küçük teknoloji firmalarını satın alıyoruz. Bununla birlikte, bu işlemlere ait plan veya hedeflerimizi tartışmak istemiyoruz.” ifadelerini kullandı. CNBC, açıklama için Credit Kudos ile temasa geçse de, konu hakkında bilgi alamadı.

Credit Kudos, açık bankacılık alanında çalışıyor

Merkezi Londra’da bulunan Credit Kudos, açık bankacılık alanında faaliyet gösteriyor. Girişim, açık bankacılık sayesinde bankaların müşteri verilerine ulaşarak kredi için başvuran müşterilerin kredi skorlarını değerlendiriyor ve kredi verilme aşamasında bankalara yardımcı oluyor. Bu alanda İngiltere’de çalışan Equifax, Experian ve TransUnion gibi büyük şirketler bulunuyor ve Credit Kudos bu şirketlerin en önemli rakiplerinden biri olarak gösteriliyor.

2015’te kuruldu, 7,8 milyon pound yatırım aldı

Start-up’lara ait verileri derleyen Crunchbase’e baktığımızda, Credit Kudos’un Eylül 2015’te kurulduğunu görüyoruz. Şirket, bugüne kadar  toplam üç turda 7,8 milyon pound tutarında  yatırım aldı. Credit Kudos, Ağustos 2016’da 600 bin pound  tohum yatırımla çıktı ve Nisan 2019’da 2,2 milyon pound daha kasasına koydu. Şirket son olarak Nisan 2020’de  A serisi yatırım turunda 5 milyon pound yatırım almayı başardı. Credit Kudos’un kurucularının Freddy Kelly (CEO) ve Matt Schofield olduğunu not edelim.

Görsel, shacknews.com’dan alınmıştır.

Tekno Safari YouTube kanalına abone olmayı unutmayın!

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz