Okuma Süresi
2 dakika

Son gelişmeyle Apple’ın katlanabilir ekranlı MacBook üzerinde çalıştığı iddia edildi. Günay Kore’den gelen habere göre 2026-2027 gibi piyasaya sürülmesi beklenen ürün, 20.25 inç bir ekrana sahip olacak.

Sektör kaynaklarından edinilen bilgiye göre Apple, katlanabilir ekranlı bir MacBook üzerinde çalışıyor. Söz konusu MacBook’un hangi özelliklere sahip olacağını merak ediyor musunuz?

Ortaya atılan iddialara göre Apple’ın üzerinde çalıştığı katlanabilir ekranlı MacBook, 20.25 inç büyüklüğünde OLED panele sahip olacak. Ekran katlandığında ise 15,3 inç ekran boyutu ile karşılaşılacak. İddia kaynağının Güney Kore olması, bu ekran panelinin Samsung‘dan tedarik edilebileceğini düşündürüyor. Fakat henüz bu noktada kesinleşmiş bir bilgi yok.

2026 veya 2027’de Piyasaya Sürülmesi Bekleniyor

Ortaya çıkan haberlere göre Apple, katlanabilir ekranlı MacBook’u 2026 veya 2027’de piyasaya sürebilir. Söz konusu tarihlere pek de şaşırmadık çünkü 2022 yılının başında bu konuyla ilgili bir iddia gündeme gelmişti. Apple’ın en erken 2025 yılında katlanabilir ekrana sahip bir MacBook ile karşımıza çıkacağı söylentiler arasındaydı. Bu iddianın kaynağı, güvenilir Apple sızıntıcısı olarak bilinen Ross Young.

Apple’ın katlanabilir ekrana sahip MacBook planları, geçtiğimiz günlerde daha farklı bir şekilde karşımıza çıkmıştı. Paylaştığımız haberde, şirketin klavye yerine dokunmatik panel kullandığı bir MacBook için patent aldığından bahsetmiştik. O patentte iki parçalı bir yapı vardı. Fakat önümüzdeki günlerde bu durum değişerek tek parçalı bir MacBook karşımıza çıkabilir.

Apple’ın MacBook’lar İçin Aldığı Tuşsuz Klavye Patenti

Ortaya atılan belgelere göre Apple, Macbook’lardaki fiziksel klavyeyi tamamen kaldırmayı düşünüyor. Böylelikle çok kısa bir süre sonra tamamen klavyesiz yeni bilgisayarlarla tanışabiliriz.

Bilgilere ve patent görsellerine göre Apple’ın yeni bilgisayarları tıpkı Dell’in çift ekranlı dizüstü bilgisayarı Duet gibi bir görüntüde olabilir. Fakat ortaya çıkan patent bilgileri doğrultusunda bu ikinci ekranın tek işlevi klavye ve dokunmatik yüzeyin gösterilmesi olacak. Patentte yer alan bilgiler incelendiğinde bu ekran sayesinde kullanıcılar, tercih ettikleri klavye şeklini kendileri seçebilecek. Aynı zamanda ekrandaki tuşlara “dokunulduğunda” kullanıcılara titreşim ile geri bildirim gönderilmeyeceği de patentte yer alan bilgiler arasında.

Apple, yaptığı patent başvurusunda fiziksel klavyenin kullanışsız olduğunu ve yeni çıkacak dijital klavyenin kullanıcılar tarafından özelleştirilerek herkese hitap edeceğini belirtiliyor. 2018 yılından bu yana fiziksel klavyeyi kaldırmak için farklı yollar deneyen ve sürekli olarak “çift ekranlı Macbook’lar” için farklı patent başvurularında bulunan şirket, bu başvuru ile sonunda aradığı yöntemi bulmuş olabilir.

Tekno Safari YouTube kanalına abone olmak için tıklayın!

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz