Elon Musk’ın, Neuralink projesinde çalışan mühendisleri daha hızlı çalışmaları için zorladığı iddia edildi. Söz konusu iddialar arasında çalışanlarına ”Kafanda bomba varmış gibi çalış” dediği de yer alıyor.

Geçtiğimiz aylarda Twitter’ı satın alan Elon Musk’ın, şirketin genel merkezine yatak odaları kurdurduğu ve bunu geç saate kadar çalışan çalışanlar için yaptığının iddia edilmesi gündemde büyük ses getirmişti. Üstelik bazı kaynaklar Musk’ın çalışanlarını kovulmakla tehdit ederek uzun saatler çalıştırdığını bile iddia etmişti.

Diğer yandan geçtiğimiz hafta ünlü milyarder, Neuralink’in çiplerini önümüzdeki 6 ay içinde insanlarda test etmeye başlayacaklarını açıkladı. Bugün ortaya atılan bir iddia ise Musk’ın Neuralink projesinde çalışan mühendislere de baskı kurduğunu gösteriyor.

”Kafanda Bomba Bağlıymış Gibi Çalış”

Geçtiğimiz günlerde isimsiz bir Neuralink mühendisi, Elon Musk’ın onlara  “Daha hızlı çalışmalısınız. Kafanıza bomba bağlıymış gibi düşünün ve öyle çalışın.” dediğini iddia etti. Musk’ın bu sözleri beyine takılacak bir çipi geliştiren mühendislere söylemesi oldukça ironik. Aynı zamanda geçtiğimiz aylarda başka bir Neuralink çalışanı, Musk’ın onları uzun mesailerde çalışmaları için zorladığını ve projeleri belirlenen zamana kadar teslim etmek için çalışanların mola bile vermeden çalıştığını iddia etmişti.

Musk bu iddiaları her ne kadar reddetse de Twitter, SpaceX ve Tesla çalışanlarının birçoğu Musk’ın kendilerini zorladığını iddia etmişti. Musk ise geçtiğimiz yıl yaptığı bir açıklamada çalışanlarını kastederek Çok yavaş çalışıyorlar. Bu beni çıldırtıyor!” demişti.

Milyarderin Neuralink çalışanlarını bu kadar fazla zorlamasının nedeni olarak şirketin son yıllarda Synchron isimli rakibi ile olan yarışında geriye düşmesi akıllara geliyor. Musk’ın yaptığı açıklamaya göre Neuralink projesi önümüzdeki 6 ay içinde insanlı testlere başlayamazsa tüm şirket çöp olabilir.

Neuralink Projesinde Son Gelişmeler

TSİ 05.00’da bir etkinlik düzenleyen Musk, şirketin artık geliştirilen çiplerle testlere başlayacağını açıklamıştı. Etkinlik, ilk olarak beyin-makine arayüzünün entegre edildiği bir maymunun videosunun gösterilmesiyle başladı ve yaklaşık 3 saat sürdü. Çip takılan maymun, ekranda bulunan klavyeyi kullanıyordu. Tabii maymun, bunu kelimeleri düşünerek yapmıyordu. Maymun, sadece düşünerek ekrandaki fare imlecini sarı renk ile vurgulanan harf ve kelimelerin üstüne getiriyordu ve bu süreç oldukça akıcıydı. Ayrıca Neuralink çipi kablosuz olarak şarj olurken yapay görme yetisi de sağlıyordu.

Tekno Safari YouTube kanalına abone olmak için tıklayın!

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz