apple-chip-teknosafari

Apple, paylaşılan iddialara göre kendi çip üretimini tamamen kendisi tamamlamak istiyor. Şirket, 2023 yılına kadar kendi çiplerini de üretmeye başlayarak kendi kendine yeten bir şirket haline gelecek.

Teknoloji piyasasının önde gelen isimlerinden olan Apple, tamamen bağımsız bir kuruluş olabilmek için adımlar atıyor. Şirket, 2023 yılına kadar kendi çiplerini üretmek istiyor. Çipler için de dışarıya bağımlı olmayarak tamamen kendi kendine yetmeyi hedefleniyor.

Apple, şu anda birçok parçasını kendisi üretse de, Broadcom ve Skyworks gibi şirketlerden parçalar alıyor. Bu parçalar da Apple’ı dışa bağımlı hale getiriyor. Şimdi ise Apple, dışarıdan hiçbir ihtiyaca duymayacağı şekilde üretim yapmak için ilk adımları arıyor. Hatta bu amaç uğruna tamamen yeni bir ofis kurulacağı öne sürülüyor.

apple-a14-chip-teknosafari

Tabii ki bu çiplerden anlaşılması gereken yalnızca A1 yonga setleri gibi işlemci ve benzeri içerikler ile sınırlı değil. Apple, USB bağlantı, kablosuz şarj, Wi-Fi, Bluetooth, güç yönetimi gibi tüm araçları kendisi üreterek, hiçbir şirkete bağımlılığının kalmamasını istiyor.

Konu hakkında en büyük soru işareti ise modem üretimi. Neredeyse tüm mobil cihaz üreticileri, şu anda 5G modem ihtiyacını Qualcomm’dan karşılıyor. Ancak Apple, Intel tarafından akıllı telefonlar için oluşturulan modem detaylarını 1 milyar dolar karşılığında satın almıştı.

Bunların yanında yeni üretilen çipler ile birlikte Apple, kendi cihazlarında çok daha fazla kontrol sahibi olabilecek. Ancak konu hakkında herhangi bir resmi açıklama yapılmış değil.

İlginizi Çekebilir:

PUBG: New State, 45 milyon indirme ardından ilk büyük güncelleme yayınladı

45 TL değerindeki Rayman Origins ücretsiz olarak yayınlandı

Bağımsız geliştiriciler ile yatırımcıları buluşturan IndieWay başlıyor!

Tekno Safari YouTube kanalına abone olmak için tıklayın.

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz