Okuma Süresi
1 dakika

Sony, kamera üretiminin yüzde 92 gibi ciddi bir bölümünü Çin’den Tayland’a taşıdı. Kaynaklara göre bu kararın alınmasının başlıca iki nedeni var.

Kısa bir süre önce Türkiye’den çekileceği iddiaları ile gündeme gelen Japonya merkezli teknoloji devi Sony, dikkat çekici bir hamle yaptı. Nikkei’nin haberine göre Sony, Çin’de bulunan ve kamera üretimi yapan tesislerinin yüzde 90’dan fazlasını Tayland’a taşıdı.

Edinilen bilgiler doğrultusunda Sony, bundan sonraki süreç için sadece Çin’de satacağı kameraları Çin’de üretecek. Diğer ülke pazarlarına gönderilecek tüm kameraların üretimi ise Tayland’da olacak. Sadece kameralar için önemli olan lenslerin üretiminin Çin’de yapılmaya devam edeceği bildiriliyor. Tüm kamera donanımı Tayland’a kayarken neden böyle bir karar alındığı ise henüz net değil.

Sony, Neden Çin’den Uzaklaşıyor?

Nikkei’de paylaşılan bilgilere göre Sony’nin Çin’den çıkıp Tayland’a yerleşmesinin temel olarak iki nedeni var. Bunlardan ilki, Çin’de devam eden COVID-19 salgınından dolayı yaşanan kısıtlamalar. Bu durum, tedarik zincirlerinde aksamaya yol açıyor. 2022’de yaklaşık 2.1 milyon adet kamera satan Sony, bu durumdan etkilenmek istemiyor gibi görünüyor.

Sony’nin Çin’den uzaklaşmak istemesinin ikinci nedeni ise aslında zorunluluk. Bilindiği üzere Çin ile ABD arasında oldukça çetin süren ticaret savaşları yaşanıyor. Sony bu durumda siyasi baskılara maruz kalmak istemiyor gibi görünüyor. Zira aksi durumda Huawei’nin başına gelen olaylar Sony için de yaşanabilir ve şirket, bunu istemiyor olabilir.

Sony, Çin’den Vazgeçen Ne İlk Ne Son Marka Olacak

Sony’nin Çin’den göçme kararı, teknoloji dünyası için ilk değil. Daha önce gördüğümüz üzere başta Apple olmak üzere Google ve yarı iletken devi TSMC de Çin’den uzaklaşmaya çalışıyor. Bu bağlamda; Apple’ın Tayvan’aTSMC’nin ABD’deGoogle’ın ise Vietnam’da üretim tesisi açtığı zaten biliniyor. Şirketler, konuyla ilgili yaptığı açıklamalarda daha çok COVID-19’u bahane olarak gösteriyor olsalar da gerçek, ABD ile Çin arasındaki ticaret savaşı. Bu savaşın ne zaman ve nasıl sona ereceği bilinmiyor. Ancak şöyle bir gerçek var ki siyasi baskıdan uzak kalmak isteyen tüm teknoloji şirketleri, bir şekilde Çin’den uzaklaşma yoluna gidecek.

Tekno Safari YouTube kanalına abone olmak için tıklayın!

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz