Acer Fidye Yazılımı

Tayvan merkezli teknoloji devi Acer, 50 milyon dolarlık bir fidye yazılımı saldırısına uğradı. Siber saldırıyla şirketin mali tablolarına, banka hesap bakiyelerine ve bankalara ilişkin iletişim bilgilerine erişim sağlayan çetenin, 50 milyon dolarlık bir fidye talep ettiği ifade edildi. Söz konusu rakamın, şimdiye kadar bir siber saldırıda talep edilen en büyük fidye miktarı olduğunun da altı çizildi.  

Tayvan merkezli teknoloji devi Acer, 50 milyon dolarlık bir fidye yazılımı saldırısına uğradı. Siber saldırıyla şirketin mali dokümanlarına erişim sağlayan çetenin, 50 milyon dolarlık bir fidye talebinde bulunduğu ifade edildi. Söz konusu rakamın, şimdiye kadar bir siber saldırıda talep edilen en büyük fidye miktarı olduğunun da altı çizildi. ‘REvil’ isimli siber saldırı çetesi, Acer’a saldırıda bulunduğunu kendi veri sızdırma sitesi üzerinden duyurdu. Paylaşılan görsellere göre çete; gerçekleştirdiği siber saldırı üzerinden şirketin mali tablolarına, banka hesap bakiyelerine ve bankalara ilişkin iletişim bilgilerine erişim sağladı.

Acer Fidye Yazılımı  

Acer ise siber saldırı girişimini reddetti ve belirli ülkelerdeki kolluk kuvvetleri ve veri güvenliği otoritelerine yakın zamanlarda deneyimledikleri anormal durumları bildirdiklerine işaret etti. Tayvan merkezli teknoloji devi ayrıca, bu tip saldırılar için kendi ‘IT’ sistemlerini düzenli olarak izlediklerini ve kontrol ettiklerini de sözlerine ekledi. Açıklamada; şirketin, iş sürekliliği ve veri bütünlüğünü korumak için siber güvenlik sistemlerini geliştirmeye devam ettiğinin de altı çizildi. Daha sonra Acer; konuya ilişkin gerçekleştirdiği ayrıntılı bir incelemenin ardından yaptığı açıklamada, devam eden bir araştırma süreci olduğunu belirtti ve güvenlik önlemleri nedeniyle ayrıntıları paylaşamadıklarını dile getirdi.  

REvil, Acer yetkililerine 50 milyon dolarlık fidye miktarında yüzde 20 indirim yapmayı da teklif etti

REvil Acer Fidye

Diğer yandan; söz konusu rakam, bugüne kadar bir siber saldırıda istenen en büyük fidye miktarı olma niteliği taşıyor. ‘REvil’ın, benzer bir siber saldırıda yakın zamanda en fazla 30 milyon dolar talep etmiş olduğu biliniyor. Çetenin, kısa bir süre önce Acer’ındomain’indeki bir Microsoft Exchange sunucusuna da siber saldırı gerçekleştirdiği ifade ediliyor.  

Paylaşılan diğer detaylara göre; REvil, Acer yetkililerinin Çarşamba günü ödeme yapmayı kabul etmesi durumunda 50 milyon dolarlık fidye miktarında yüzde 20 indirim yapmayı da teklif etti. Teklifin kabul edilmesi durumunda, çetenin Acer’a bir şifre çözücü ve güvenlik açığı raporu sunacağı ve çalınan dosyaları dizinlerinden sileceği dile getirildi.  

Tekno Safari YouTube kanalına abone olmak için tıklayınız.

İlginizi çekebilir:

Oyun Şirketleri Çalışanları, Siber Saldırı ve Siber Suçluların Hedefinde! 

Cyberpunk 2077’nin Geliştirici Şirketi CD Projekt RED Hacklendi! 

Siber Saldırı Riskini Azaltmak İçin Yapılması Gerekenler 

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz