Bu içeriği değerlendirin.
Okuma Süresi
1 dakika

Ülkede ve dünyada yaşanan ekonomik krizin etkileri her geçen gün daha fazla hissedilirken, bundan en çok etkilenen sektörlerden birisi de teknoloji alanı diyebiliriz. Akıllı telefon, tablet ve bilgisayar gibi ürünlerin fiyatlarında her geçen gün artışlar yaşanırken bir artış da yine Apple’dan geldi. Apple Türkiye, iPhone’dan MacBook’a kadar tüm Apple ürünlerinin fiyatlarına yeni zamlar getirdi.

Apple Türkiye, bugün birçok ürün için fiyat etiketlerinde ciddi bir değişime gitti. iPhone’dan MacBook’a kadar hemen hemen tüm Apple ürünlerinde önemli artışlar yapıldı. Böylelikle de kur farkından dolayı Türkiyeli kullanıcılar için ulaşması zaten zor olan Apple ürünlerini almak daha da zorlaştı diyebiliriz. İşte detaylar!

Kurlar Arttı Apple Harekete Geçti

Apple Türkiye, döviz kurlarında yaşanan dalgalanmalar nedeniyle Türkiye pazarındaki fiyatları yeniden güncellemek durumunda kaldı. Tabii ki bu güncellemeler, hemen hemen tüm ürünlerde yüzde 10 oranında bir artış şeklinde gerçekleşti. Böylelikle de özellikle iPhone 14 serisine 3.000 TL’den fazla fiyat artışı yapılmış oldu. Diğer yandan son zamlarla birlikte Apple ürünlerini incelemeye başladığımızda gerçekten dudak uçuklatan rakamlarla karşılaşıyoruz. Kur dalgalanmaları ve enflasyonist baskılar nedeniyle yaşanan bu artışlar karşısında ise Apple Türkiye’nin ülke içi pazardaki durumunun nasıl etkileneceğini önümüzdeki dönemde daha açık bir şekilde göreceğiz.

Apple’da Son Rakamlar

Birçok firma gibi fiyat politikasını gerçekleşen ekonomik dengelere göre belirleyen Apple, Türkiye pazarında önemli bir fiyat güncellemesine gitti. Bu güncelleme sonucunda örneğin 128 GB iPhone 14 fiyatı tam olarak 35.999 TL’ye yükseldi. Yine buna benzer başka örneklere bakmak gerekirse durum hiç iç açıcı değil. Son zamlar sonrasında bazı Apple ürünlerinin fiyatları şu şekilde:

  • 128 GB iPhone 14 Plus: 39.999 TL
  • 1 TB iPhone 14 Pro: 59.999 TL
  • 128 GB iPhone 13 Mini: 26.999 TL
  • 64 GB iPhone SE: 18.499 TL
  • Belkin BOOST CHARGE PRO MagSafe Özellikli Üçü Bir Arada Kablosuz Şarj Platformu: 4.099 TL
  • MagSafe Özellikli Belkin BOOST CHARGE PRO İkisi Bir Arada Kablosuz Şarj Standı: 2.839 TL
  • Belkin BOOST CHARGE PRO MagSafe özellikli 3’ü 1 arada Kablosuz Şarj Aygıtı: 4.299 TL
  • Apple Watch Series 8 41 mm GPS + Cellular: 18.799 TL
  • MacBook Air M2 (8 çekirdekli GPU): 32.499 TL
  • Tekno Safari YouTube kanalına abone olmak için tıklayın!

 

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz