Bu içeriği değerlendirin.
Okuma Süresi
2 dakika

Twitter’ın Elon Musk tarafından satın alınmasından bu yana, bazı kullanıcılar şirketin son kararlarından memnun olmadıkları için sosyal ağa alternatifler arıyor. Mastodon’un yanı sıra Twitter’ın kurucusu Jack Dorsey tarafından desteklenen yeni bir sosyal ağ olan Bluesky’nin de kullanıcılar tarafından büyük ilgi gördüğüne şahit olduk. Ancak şimdi Meta, Twitter ile rekabet etmek için Instagram markası altında yeni bir uygulama ile partiye katılmak istiyor.

Meta, Instagram markası altında Twitter’a rakip olmak istiyor

Lia Haberman tarafından ICYMI bülteninde (The Verge aracılığıyla) bildirildiği üzere, Meta’nın dahili bir pazarlama slaytı, şirketin Twitter ile rekabet etmek için geliştirmekte olduğu uygulamayı bizlere gösteriyor. Yeni platformun henüz resmi bir adı yok, dahili olarak “P92” ya da “Barcelona” olarak biliniyor, ancak Instagram’ın yönergelerine ve markasına uygun olarak tasarlanıyor.

Uygulamanın arayüzü aslında Instagram’ınkine oldukça benziyor, ancak uygulamanın ana sayfasında fotoğraf ve video akışı yerine, şirket tarafından açıklandığı gibi “metin tabanlı” gönderilerden oluşan bir zaman çizelgesi gösteriliyor. Elbette kullanıcılar tıpkı Twitter’da olduğu gibi bu gönderilere fotoğraf, video ve bağlantı ekleyebilecekler. Diğer kullanıcılar platformda yanıt verebilecek ve konu başlıkları oluşturabilecek.

Meta, kullanıcıların Instagram’da zaten takip ettikleri hesapları tek bir dokunuşla takip etme seçeneğine sahip olacağından, içerik oluşturucuların kitlelerini yeni uygulamaya kolayca getirebileceklerine dikkat çekiyor. Şirket ayrıca platformun moderasyon özelliklerinin yanı sıra size kimlerin yanıt verebileceğini ve hesabınızdan kimlerin bahsedebileceğini belirleyen kontrollere sahip olacağını da söylüyor. İlginç bir şekilde Meta, uygulamasını Mastodon gibi diğer platformlarla uyumlu hale getirmek için çalıştığını söylüyor. Şirkete göre, “bu diğer uygulamalardaki kullanıcılar, herkese açık olmanız halinde profilinizi ve içeriğinizi arayabilecek, takip edebilecek ve etkileşimde bulunabilecek.”

Uygulamaya ilk bakış

Meta’nın bir Twitter rakibi oluşturmada başarılı olup olmayacağını söylemek zor, ancak şirketin diğer platformları kopyalama ve başarılı bir ürüne dönüştürme geçmişi var. Meta’nın sahip olduğu en büyük avantaj, yeni bir hesap oluşturmak zorunda kalmadan yeni uygulamaya katılmaya davet edilecek olan devasa kullanıcı tabanı. Şu anda Instagram’ın 1 milyardan fazla, Twitter’ın ise 400 milyon civarında kullanıcısı var.

Tekno Safari YouTube kanalına abone olmak için tıklayın!

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz