Bu içeriği değerlendirin.
Okuma Süresi
2 dakika

Apple koronavirüs salgını sebebiyle hayatımızın içerisine giren sosyal mesafe kurallarını teknolojiye adapte etmek için çalışmalarını sürdürüyor. Şirket, insanların bu dönemde sevdikleriyle risk taşımadan fotoğraf çekebilmeleri için yeni bir selfie yazılımı üzerinde çalışıyor. Apple, grup selfie ‘lerini uzaktan çekmeye olanak sağlayacak bir yazılım patenti aldı.

Tüm dünyayı etkisi altına alan koronavirüs salgını sebebiyle, insanların özellikle toplu alanlarda sosyal mesafe kurallarına daha fazla uyması ve gereken tedbirleri uygulaması gerekiyor. Yaşadığımız bu dönemde birçok insan virüs salgını sebebiyle sevdikleriyle görüşemiyor ya da görüştüklerinde ise artık eskisi kadar rahat davranamıyor. Sosyal mesafe önlemlerine hayatımızın içerisinde yer vermemiz gerektiği de elbette ki biliniyor. Apple da uyulması gereken sosyal mesafe kurallarına uygun fotoğraf çekilebilmesi için yeni bir yazılımın patentini aldı. Şirket, insanlar fiziksel olarak birbirlerinden uzakta olsalar bile sosyal medyadaki fotoğraflarda bir araya gelmesine olanak sağlayacak bir yazılımla, kullanıcıları biraz olsun rahatlatmak istiyor.

Apple, koronavirüs salgını sebebiyle insanların aralarına koymak zorunda olduğu mesafeyi hiç olmazsa fotoğraflarda ortadan kaldıracak bir yazılım üzerinde çalışıyor. Ulaşılan patente göre, Apple kullanıcıları, arkadaşlarını bir grup selfiesi’nde bulunmaya davet edebilecek. Yazılım sayesinde, uzakta olan kullanıcılar fotoğraflarda da olsa bir araya gelebilecekler.

Apple ‘dan grup selfie çözümü

Apple’ın patentini aldığı selfie yazılımı sayesinde, insanların fotoğrafları tek bir kare üzerinden düzenlenecek. Yazılım sadece selfie değil, fotoğrafları, galerideki video veya canlı akış görüntülerini de içerebilecek. Kullanıcılar, grup davetiyesini istediği kişilere gönderip görsel içeriği değiştirebilecek ve kendisini grup içerisinde farklı bir konuma da yerleştirebilecek. Davetiye gönderilen kullanıcı ise edindiği davetiyeyi, cihazının ekranında grup selfie’sine katılıp katılmak istemediğini soran bir bildirim alacak. 

Apple’ın uzaktan grup selfie yazılım fikri özellikle içerisinde bulunduğumuz bu dönem için yararlı bir olabilir. Şu anda sadece bir patent olarak karşımıza çıksa da koronavirüs salgını sebebiyle bir uygulama geliştirilip kullanıcı beğenisine sunulabilir. Bu arada Apple’ın yapay zeka selfie çözümü için ilk başvuruyu 2018 yılında yaptığı ancak 2 Haziran 2020’de onay aldığı bilgisini de sizlerle paylaşalım. 

Apple koronavirüs salgını döneminde maske kullanımının zorunlu olduğu bugünlerde ayrıca Apple cihazları için yeni bir güncelleme yayınladı. Güncellemede Face ID sisteminin maske kullanırken daha rahat çalışabilmesi için bazı geliştirmeler yer alıyor.

İlginizi Çekebilir:

Amerika’da Yağmalanan Telefonlar Apple Tarafından Kitlendi!

Apple Kullanıcıları, iOS 13.5 Sonrası Bir Süredir Güncelleme Hatası ile Karşılaşıyor! 

Teknoloji Haber Bülteni DigiToll İçin Tıklayınız..

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz