Kullanıcıların WhatsApp telefon numaraları Google Arama’da görülebildiği iddia ediliyor. İddiaların sahibi Athul Jayaram hata avcısı olarak anılıyor. Ancak WhatsApp’ı bünyesinde barındıran Facebook söz konusu durumun bir hata olmadığını ve kullanıcıların bu seçeneği isterlerse devre dışı bırakabileceğini dile getirdi.

Anlık mesajlaşma uygulaması WhatsApp, günümüzün en sık kullanılan iletişim servislerinden birisi olarak konumlanıyor. Platform kişilerin birbirleriyle sohbet edebilmesi adına bünyesinde pek çok özellik barındırıyor. Bu özellikler kullanıcılara büyük kolaylık sağlasa da WhatsApp kullanıcılarının telefon numaralarının Google Arama sonuçlarında görünmesine neden olduğu ortaya çıktı. 

Hata avcısı olarak bilinen Athul Jayaram, Thretpost’a yapmış olduğu açıklamalarda WhatsApp’ın “Sohbet Etmek İçin Tıklayın” özelliğindeki bir hata yüzünden kullanıcıların telefon numaralarının Google Arama’ya eklendiğini belirtti. Söz konusu hatanın kullanıcı gizliliğini riske attığını belirten Jayaram, amacı kötü olan kişilerin Google Arama’lar üzerinden kişisel bilgilere ulaşabileceğini de belirtti. 

WhatsApp telefon numaraları Google Arama sonuçlarında görülüyor

WhatsApp’ın “Sohbet Etmek İçin Tıklayın” özelliği, kullanıcıların gönderenin telefon numaralarını kaydetmeden başka bir kullanıcıyla WhatsApp sohbeti başlatmasına imkan tanıyor. Söz konusu özellik web siteleri tarafından ziyaretçilerle etkileşim kurmak amacıyla kullanılıyor.

Jayaram’ın yaptığı açıklamalara göre, bu özelliği web sitelerine bağlanmak için kullanan ziyaretçilerin telefon numaraları, bir diziye ekleniyor. Google Arama sonuçlarında da ziyaretçilerin telefon numaraları görülebiliyor. Jayaram, telefon numaralarının URL’den düz metin olarak görüldüğünü belirtiyor. Google’da bugüne kadar 300.000 dizinin oluşturulduğu söyleniyor. 

Threatpost’ta WhatsApp profili aracılığıyla kullanıcıların fotoğraflarının da görülebileceğini de belirtiyor. Bunun dışında ise kullanıcılarının diğer sosyal medya hesaplarının bulunması gibi pek çok özel şeye erişim sağlanabileceğini söylüyor. Jayaram’da Google Arama’larda bulunan telefon numaralarının pazarlamacılara, spam gönderilere veya dolandırıcılara satılabileceğini belirtiyor.

Hata avcısı Jayaram, WhatsApp’ta bu açığı 23 Mayıs’ta keşfettiğini ve Facebook’a bildirdiği belirtti. Ancak Facebook, bu durumun bir hata olmadığını ve kullanıcıların istedikleri takdirde gizlilik seçeneklerini değiştirebileceklerini dile getirdi. Facebook’un yaptığı açıklamada: “İşletmeler de dahil olmak üzere tüm WhatsApp kullanıcıları, bir düğmeye dokunarak istenmeyen iletileri engelleyebilir” ifadeleri de yer aldı.

İlginizi Çekebilir:

WhatsApp, QR Kod ile Numara Ekleme Özelliğini Test Ediyor 

Alman Federal Yetkilisi: Devlet Kurumları WhatsApp Kullanmasın!

Teknoloji Haber Bülteni DigiToll İçin Tıklayınız..

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz