Okuma Süresi
1 dakika

Japon teknoloji üreticisi Sony, CES 2020’de bir sürprize imza atarak Vision-S adını verdiği elektrikli konsept otomobilini tanıttı. Herkesin bu girişimi hayretle karşıladığı tanıtım anında aracın bazı detayları da paylaşıldı.

Her geçen yıl artarak büyüyen elektrikli otomobil pazarına giriş yapan Sony, geçmişte hayatımızı değiştiren pek çok teknolojik ürünü de hayatımıza kazandırmıştı. 7 Ocak’ta tanıtılan Vision-S’de 33 tane farklı sensör görev alıyor. Kokpit bölümü yakın zamanda tanıtılan yerli otomobile benzeyen araç uçtan uca dokunmatik ekranla sürücülere kolaylık sağlamak için tasarlanmış. Arkadaki yolcularında unutulmadığı araçta arka eğlence sistemi de mevcut.

360 derece ses özelliğine sahip olan araçta always-on connectivity adında her zaman açık bağlantı özelliği de mevcut. Bu otomobilin tasarımcısı olan Magna tarafından geliştirilen elektrikli otomobil platformunu kullanan araç dış tasarımı da ilgiyi üzerine toplamada oldukça başarılı. Porsche’den alışık olduğumuz far yapısına benzer farları ve panaromik cam tavana sahip olan model oldukça şık görünüyor. Tanıtımda konuşan Sony CEO’su Yoshida, bu prototip geleceğe katkılarımızın somut adımıdır ifadesini kullandı. Piyasaya çıkış tarihi hakkında henüz kesin bir bilgi bulunmuyor.

Şirket ayrıca LIDAR ve ToF (Time of Flight) kameraları ile otonom sürüş teknolojilerine yatırım yapacağını da paylaştı. Sony’nin elektrikli araç ve otonom sürüş konusuna odaklanması bu sektöre dikkatini yoğunlaştırdığı anlamına da gelebilir.

Mazda, elektrikli otomobillerin çevreye dizelden daha zararlı olabileceğini iddia etti 

Yerli otomobilin batarya dolum tutarı 60 lira olacak 

Yerli otomobilin tasarımcısı Pininfarina’nın dikkat çeken 5 tasarımı