apple yeni iphone se yi tanıttı
Bu içeriği değerlendirin.
Okuma Süresi
6 dakika

Apple Yeni iPhone SE’yi duyurdu. Yapılan etkinlikte yeni ürünlerini tanıtan Apple, iPhone SE’yi de yeni özelliklerle güncelledi. Detaylar haberimizde.


iPhone SE, güçlü A15 Bionic çip, 5G, daha iyi pil ömrü ve gelişmiş dayanıklılığın yanı sıra Akıllı HDR 4, Fotoğrafik Stiller ve Deep Fusion gibi gelişmiş özellikler sunan yeni bir kamera sistemine sahip en uygun fiyatlı iPhone modeli.

Apple Yeni iPhone SE’yi duyurdu. İkonik bir tasarıma sahip bu güçlü yeni iPhone modeli, sıra dışı özelliklerle performansı buluşturuyor. Kompakt ve dayanıklı tasarımıyla iPhone SE, iOS 15 ile birlikte kusursuz bir kullanıcı deneyimi sunuyor. Yeni iPhone SE’de A15 Bionic çipin performansı gibi etkileyici gelişmeler yer alıyor. Gelişmiş kamera özelliklerine güç veren A15 Bionic, fotoğraf düzenlemeden oyun veya artırılmış gerçeklik gibi yoğun güç gerektiren işlemlere kadar neredeyse her deneyimi daha da iyileştiriyor. 5G’ye ve daha uzun pil ömrüne sahip, daha dayanıklı iPhone SE üç renk seçeneğiyle sunuluyor: Gece yarısı, yıldız ışığı ve (PRODUCT)RED. iPhone SE, 11 Mart Cuma gününden itibaren ön siparişe açılacak; 18 Mart Cuma gününden itibaren de satın alınabilecek.

“iPhone SE, ikonik tasarımı, olağanüstü performansı ve hesaplı fiyatıyla mevcut kullanıcılar ve yeni iPhone müşteriler için olağanüstü popüler bir seçenek oldu. Bu yıl, A15 Bionic sayesinde şimdiye kadarki en güçlü ve dayanıklı iPhone SE’yi daha iyi pil ömrüyle geliştirdik. iPhone 13 serisindekiyle aynı olan bu çip; Akıllı HDR 4, Fotoğrafik Stiller ve Deep Fusion gibi gelişmiş kamera özelliklerinin de kapılarını açıyor.” diyen Apple’ın Global iPhone Ürün Pazarlamadan Sorumlu Başkan Yardımcısı Kaiann Drance, sözlerini şöyle sürdürdü: “Üstelik iPhone SE, kullanıcıların 5G ile daha hızlı dosya indirmesini ve yüklemesini, daha yüksek kalitede video izlemesini, uygulamalarda gerçek zamanlı etkileşimi ve çok daha fazlasını sağlıyor. En yeni nesil teknolojiyi ve performansı bu fiyatla ancak Apple sunabilirdi.”

4.7 inç Ekrana Sahip İkonik Tasarım

Güzel olduğu kadar dayanıklı da olan iPhone SE, havacılık ve uzay endüstrisi standartlarında alüminyum ve cam tasarıma sahip. Ön ve arka yüzeyinde kullanılan cam, iPhone 13 Pro ve iPhone 13’ün arka yüzeyindekiyle aynı ve bir akıllı telefondaki en dayanıklı cam olma özelliğini taşıyor. Suya ve toza dayanıklılık için IP67 derecesine sahip olan iPhone SE, sık kullanılan sıvı dökülmelerine karşı koruma sağlayacak şekilde tasarlandı. 2 iPhone SE tanıdık Touch ID özellikli Ana Ekran düğmesine de sahip. Bu özellik uygulamalara giriş yapmak, App Store alışverişlerini onaylamak, Apple Pay işlemlerini gerçekleştirmek ve çok daha fazlası için kolay, gizli ve güvenli bir alternatif sunuyor.

A15 Bionic: En Gelişmiş Akıllı Telefon Çipi

Apple çipin gücü, iPhone’a sektör lideri performans ve teknoloji harikası özellikler sağlıyor. iPhone 13 ile kullanıma sunulan ışık hızındaki çip A15 Bionic, şimdi iPhone SE’de. Ve uygulamaları açmaktan en zorlu görevlerin üstesinden kolayca gelmeye kadar neredeyse her deneyimi daha da iyileştiriyor. A15 Bionic, iki adet yüksek performans çekirdeği ve dört adet yüksek verimlilik çekirdeği içeren ve bir akıllı telefondaki en hızlı CPU olan güçlü bir 6 çekirdekli CPU’ya sahip. Bu da iPhone SE’yi iPhone 8’e göre 1,8 kat, daha eski iPhone modellerine göre ise daha da hızlı hale getiriyor. Saniyede 15,8 trilyon işlem yapabilen 16 çekirdekli Neural Engine, üçüncü taraf uygulamalarında yapay öğrenme işlemlerinin daha hızlı yapılmasının yanı sıra iOS 15 ile Kamera uygulamasında Canlı Metin ve aygıt içi dikte gibi özelliklerin de iPhone SE’de kullanılmasını sağlıyor. Fotoğraf, oyun ve artırılmış gerçeklik deneyimleri için mükemmel bir çip olan A15 Bionic ile her işlem akıcılık kazanıyor.

Verimlilik için geliştirilen A15 Bionic, iPhone SE’ye daha iyi pil ömrü sağlamak için en yeni nesil pil kimyasıyla ve güçlü bir iOS 15 entegrasyonuyla çalışıyor. 5G gibi yeni teknolojilere ve kompakt bir forma sahip olmasına rağmen iPhone SE, önceki nesle ve 4.7 inç iPhone modellerine göre daha uzun pil ömrü sunuyor. Hızlı şarj için Qi uyumlu şarj aygıtlarıyla uyumlu olan iPhone SE hızlı şarjı da destekliyor.

A15 Bionic’ten Güç Alan Yeni Kamera Deneyimi

Gücünü A15 Bionic’ten alan yepyeni kamera sistemiyle iPhone SE, f/1.8 diyafram içeren 12 megapiksel Geniş kamerası sayesinde Akıllı HDR 4, Fotoğrafik Stiller, Deep Fusion ve Portre Modu gibi olağanüstü bilişimsel fotoğrafçılık özellikleri sunuyor. iPhone 13 Pro ve iPhone 13 ile kullanıma sunulan Akıllı HDR 4 özelliği, arka plan önündeki süjeye farklı renk, kontrast ve pürüz ayarları uygulamak için akıllı segmentasyon teknolojisini kullanıyor. Bu sayede zorlayıcı ışıklarda bile yüzleri doğru bir şekilde pozlayabiliyor. Ayrıca ışık ve her bir kişinin ten rengi için optimize edilmiş farklı ayarlarla fotoğraftaki kişiler için ayrı ayrı render işlemi yapıyor. Fotoğrafik Stiller, kullanıcıların Apple’ın çok kareli görüntü işleme teknolojisinden hala yararlanmaya devam ederken, her görüntüye kendi kişisel fotoğraf tercihlerini uygulamalarını sağlıyor. Önceden ayarlanmış ve özelleştirilmiş tercihler, basit bir filtreden farklı olarak, fotoğrafın farklı parçalarında doğru ayarlamaları akıllı bir şekilde uygulayarak tüm sahneler ve süjeler üzerinde, farklı cilt tonları gibi önemli unsurlarının korunmasını sağlayacak şekilde işlem yapıyor. Gelişmiş yapay öğrenme sayesinde fotoğrafı piksel piksel işleyebilen Deep Fusion özelliği, fotoğrafın her alanındaki doku, detay ve pürüzleri optimize ediyor. A15 Bionic’teki görüntü sinyali işlemcisi, özellikle loş ışıkta pürüzleri azaltarak daha iyi beyaz dengesine ve gerçeğe daha yakın ten rengine sahip çok daha gelişmiş videolar sunuyor.

5G Şimdi iPhone SE’de

5G, kullanıcıların en yeni nesil wireless bağlantı teknolojisinden yararlanmasını sağlıyor. Daha hızlı dosya yükleme ve indirme, daha düşük gecikme süreleri ve aileyle yapılan daha yüksek kaliteli HD FaceTime görüşmeleri gibi daha iyi deneyimleri daha çok yerde sunuyor. Üstelik Wi-Fi değil, hücresel veri kullanıyorken bile. iOS 15 ile 5G’deki SharePlay, FaceTime görüşmesi yaparken arkadaşlarınızla eşzamanlı olarak HDR filmleri veya TV programları izlemek gibi güçlü paylaşım deneyimlerinin kapısını açıyor. Ve Akıllı Veri modu, 5G hızları gerekmediğinde iPhone’u LTE’ye otomatik olarak geçirerek pil ömrünü akıllı şekilde koruyor. Yıl sonuna kadar sayısı 70’in üzerine çıkacak pazar ve bölgede 200’den fazla iletişim operatörünün sunduğu destekle dünya genelinde 5G için sunulan destek giderek artıyor.

iOS 15 ile Birlikte

iOS 15 bağlantıda kalmanın daha fazla yoluyla, kullanıcıların odaklanmalarına ve keşfetmelerine yardımcı olan güçlü güncellemelerle ve iPhone ile daha fazlasını yapmalarını sağlayan akıllı özelliklerle iPhone deneyimini geliştiriyor. Şimdi FaceTime görüşmeleri uzamsal ses ve yeni bir Portre moduyla daha doğal hale geliyor. SharePlay, kullanıcılara bir FaceTime görüşmesindeyken deneyimlerini arkadaşlarıyla ve aileleriyle paylaşmaları için yeni bir yol sunuyor. Odak özelliği, kullanıcıların dikkati dağıtan unsurları azaltmalarına yardımcı oluyor. Bildirimler yeniden tasarlandı. Canlı Metin özelliği ise aygıt içi akıllı teknolojilerden yararlanarak fotoğraflardaki metinleri algılıyor ve kullanıcıların bu metinler üzerinde işlem yapabilmesini sağlıyor. Apple Harita uygulaması, üç boyutlu şehir içinde araba kullanma deneyimi ve artırılmış gerçeklik teknolojisiyle görüntülenen yürüme yol tarifleriyle yön bulmanın ve dünyayı keşfetmenin harika yollarını sunuyor. Hava Durumu ise tam ekran haritalar ve verileri gösteren daha görsel grafiklerle yeniden tasarlandı. Cüzdan uygulaması ev anahtarları ve eyalet kimlikleri için destek sunarken Siri, Mail ve sistem genelinde daha fazla yerde sunduğu yeni gizlilik denetimleri ile kullanıcı bilgilerini daha da iyi koruyor.

iPhone SE ve Çevre

iPhone 13 Pro ve iPhone 13 gibi, iPhone SE de çevre üzerindeki etkisini en aza indirecek şekilde tasarlandı. Geri dönüştürülmüş malzemelerden üretilen iPhone SE’de, Taptic Engine’de ve ses mıknatıslarında yüzde 100 geri dönüştürülmüş nadir bulunan toprak elementleri, Taptic Engine’de yüzde 100 geri dönüştürülmüş tungsten ve anakarttaki lehimlerde %100 geri dönüştürülmüş kalay kullanılıyor. Yeniden tasarlanan ambalajın dış yüzeyinde streç film kullanılmaması, Apple’ı 2025 yılına kadar tüm ambalajlarda plastik kullanımını tamamen sona erdirme hedefine yakınlaştırıyor. iPhone SE, Apple’ın enerji verimliliği konusundaki yüksek standartlarını karşılıyor ve iki modelde de birçok zararlı madde kullanılmıyor.

Apple bugün küresel kurumsal operasyonlarında tamamen karbon nötr olmayı başardı. 2030’a kadar ise üretim tedarik zinciri ve ürün yaşam döngüleri de dahil tüm çalışmalarında iklim üzerindeki etkisinin net olarak sıfır olmasını planlıyor. Bu da satılan her Apple aygıtının bileşen üretimi, montaj, nakliye, müşteri kullanımı ve şarjdan geri dönüşüm ve malzemelerin geri kazanılmasına kadar her aşamada yüzde 100 karbon nötr olması demek.

Fiyatlar ve Bulunabilirlik

  • iPhone SE 64 GB, 128 GB ve 256 GB modelleriyle ve gece yarısı, yıldız ışığı ve (PRODUCT)RED renk seçenekleriyle 10999 TL’den başlayan fiyatlarla satışa sunulacak.

Tekno Safari YouTube kanalına abone olmak için tıklayın!

İlginizi Çekebilir:

2021’in En Çok Satan 10 Telefonu – 7 Tanesi iPhone

Yeşil iPhone 13 ve Mac Studio Renderları Paylaşıldı

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz