Bu içeriği değerlendirin.
Okuma Süresi
2 dakika
YouTube’dan kullanıcılara harika haber: Artık video izlerken bir anda reklamla sarsılmayacaksınız.
Dünyanın en önemli ve en geniş video izleme platformlarından birisi olan YouTube, dünya çapında oldukça büyük bir izleyici sayısına sahip. Gerek kullanıcı sayısı gerekse de veri akışı açısından incelendiğinde büyük bir mecra olduğu kabul edilen YouTube, bazı alanlarda da epey şikayet aldığı bir gerçek. Bu şikayetlerin en başında ise video izlerken bir anda giren ve bütün ilgiyi odağı darmaduman eden videolar geliyor. Çok sayıda kullanıcının bu konuda şikayetçi olmasının üzerine YouTube, bu konuda bir çalışma yaparak izleme deneyimine zarar veren reklamların platformdan kaldırılacağını açıkladı. İşte detaylar!

Premium Üyesi Olmak Şart mı?

Dünyanın en popüler video izleme ve paylaşım platformlarından birisi olan YouTube, bilindiği gibi Premium üyesi olmayanların bu hizmetlerden yararlanabilmeleri için reklam izleme seçeneğini uyguluyor. Ancak sırf Premium üyesi olmadığı için olur olmaz anlarda reklam bombardımanına tutulan YouTube kullanıcıları için bu durum oldukça sinir bozucu bir hal alıyordu. Video izlerken anında ekranın alt kısmında beliren ve kullanıcıları izledikleri videodan koparan ‘yer paylaşımlı reklamlar’ konusunda çok fazla şikayet gelince YouTube, bu tarz reklamların kaldırılacağına ilişkin bir duyuru yaptı. Google çatısı altında bulunan firma, yapmış olduğu açıklamada video izlerken ekranın alt bölümünde beliren ve bu şekilde izlenen video deneyimini olumsuz etkileyen bu reklamların artık platformda yer almayacağını bildirdi.

6 Nisan’dan İtibaren Uygulanacak

‘Overlay reklam’ ya da ‘Yer paylaşımlı reklam’ olarak adlandırılan bu reklamlar, YouTube kullanıcıları tarafından çok fazla şikayet edilince, YouTube bu konuda bir düzenlemeye giderek, bu rahatsız edici reklamların kaldırılacağını duyurdu. Söz konusu reklamların kaldırılması uygulamasına ise 6 Nisan tarihi itibariyle geçilebilecek. Kullanıcıların ‘rahatsız edici’ olarak şikayette bulundukları bu reklamların kaldırılması ile platform, kullanıcıların izleme deneyimlerini iyileştirmeyi amaçlıyor. Bu arada yer paylaşımlı reklamlar uzun bir süredir mobil değil masaüstü kullanıcılar tarafından görülebiliyordu. Bu uygulama ile birlikte artık masaüstü kullanıcılar d abu rahatsız edici durumdan kurtulmuş olacaklar. Diğer yandan yer paylaşımlı reklamların sadece masaüstünde olmasından dolayı, para kazanan içerik üreticilerinin bu konuda büyük bir maddi kayba uğramayacağı düşünülüyor.

Tekno Safari YouTube kanalına abone olmak için tıklayın!

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz