Artan dijitalleşme ile birlikte en çok gündemde olan konuların başında kişisel bilgilerin güvenliği konusu geliyor. Özellikle sosyal medya platformlarının yaygın kullanımı, bu alanlardaki bilgilerin güvenliğinin de artan bir şekilde risk altında olmasına neden oluyor. Son olarak Kişisel Verileri Koruma Kanunu uyarınca kesilen para cezaları da bu durumu kanıtlar nitelikte. Kurum, yükümlülüklerini yerine getirmediklerinden dolayı Meta ve WhatsApp’a para cezası kesti.
WhatsApp ve çatı şirketi Meta, yükümlülüklerini yerine getirmemesinden dolayı Kişisel Verileri Koruma Kurumu (KVKK) tarafından para cezasına çarptırıldı. Geçtiğimiz hafta aynı şekilde TikTok da çocukların kişisel bilgilerinin görüntülenmesi ve izinsiz veri toplanması nedenlerinden dolayı yüklü bir para cezasına çarptırılmıştı. Bunun üzerine şimdi ise sıra WhatsApp ve Meta’da. Kurul, başlatmış olduğu incelemeyi tamamlayarak Meta ve WhatsApp’ın “Veri Sorumluları Sicili”ne kayıt yükümlülüğü bulunmasına rağmen bu yükümlülüğü süresinde yerine getirmemesi” gerekçesinden ötürü cezaya çarptırdı.

Cezalar Artıyor

Kişisel Verileri Koruma Kurumu, dijital ortamda kişisel verilerin güvenliğinin sağlanması açısından denetimleri sıkılaştırıyor. Geçtiğimiz haftalarda Tiktok’un almış olduğu devasa cezalara bir yenisi daha eklendi. Bu kez de Meta ve WhatsApp’a kurum yükümlülüklerini yerine getirmediklerinden dolayı ayrı ayrı olmak üzere 2 milyon 665 biner TL para cezası kesilmesine hükmedildi. Hatta bununla da kalmayıp, Meta ve WhatsApp’ın 30 gün içerisinde sicile kayıt yükümlülüğünü yerine getirilmesi konusunda talimatlandırılmasına da karar verildi. Sicile kayıt yükümlülüğünden kastedilen ise Veri Sorumluları Sicili.

Veri Sorumlusu ve Veri Sorumluları Sicili

Veri sorumlusu olarak ifade edilen tanım, ‘kişisel verilerin işleme amaçlarını ve vasıtalarını belirleyen, veri kayıt sisteminin kurulmasından ve yönetilmesinden sorumlu olan gerçek veya tüzel kişiyi’ ifade ediyor. Veri sorumlusu olan kişiler, kanun kapsamında veri işleme faaliyetinin neden ve nasıl yapılacağı sorularının cevabını sunuyor. VERBİS olarak kısaltılan Veri Sorumluları Sicili ise; ‘Her veri sorumlusunun kayıt olmak zorunda olduğu ve veri işleme faaliyetleri hakkında bilgi sunduğu bir kayıt sistemi’ olarak tanımlanıyor. Sorumluların, Kurulun gözetiminde VERBİS’e kayıt olmaları zorunlu tutuluyor. Bu konuda WhatsApp ve Meta da veri sorumlusu olarak sicil yükümlülüklerini yerine getirmediğinden dolayı ceza almış durumda.

Tekno Safari YouTube kanalına abone olmak için tıklayın!

 

 

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz