Android 12’ye ait olduğu belirtilen ilk ekran görüntülerinin ortaya çıktığı iddia ediliyor. Paylaşılan ekran görüntülerine bakıldığında, Google’ın Android 12 ile birlikte gizlilik konusunda önemli adımlar attığı görülüyor. 

ABD merkezli teknoloji üreticisi Google’ın yeni işletim sistemi Android 12’nin şubat ayının sonunda Geliştirici Önizleme sürümü yayınlaması bekleniyor. Bu ayın sonunda yayınlanması planlanan Android 12 Geliştirici Önizleme sürümü, yeni işletim sistemi hakkında ilk bakış deneyimlerini bizlere sunacak. Ancak geliştirici önizleme sürümü henüz yayınlanmadan ortaya çıkan bazı görsellerin Android 12’ye ait olduğu iddiaları gündeme geldi. XDA Developers’ın yeni işletim sistemi güncellemesine ait olduğunu aktardığı ekran görüntülerinde Google’ın gizlilik konusuna ağırlık vereceği görülüyor.

Geliştirilmeye devam edilen işletim sistemi güncellemesi için Google, kendilerini hazırlamak adına ilgili kaynak kodları ve dokümanları ana ortaklarıyla henüz Android sürümü ortaya çıkmadan paylaşıyor. Bu sebepten ötürü XDA Developers’ın Android 12 için hazırlanmış olduğu belgelere ulaşması kısmen de olsa Android 12’ye olan ilk izlenim için oldukça önemli.

Android 12 bildirim menüsü:

Yayınlanan ekran görüntülerine bakıldığında, işletim sisteminin yeni bir bildirim menüsüne sahip olacağı görülüyor. Arka tarafın şeffaf plan yerine gelmesi beklenen gri-bej renk karışımına sahip olacağı iddia ediliyor. Bunun dışında karanlık mod ile farklı bir renge bürünebileceği aktarılıyor. Uygulama Bildirimleri ve konuşmaların birbirinden ayrıldığı ekran görüntüsünde, ayrıca üst tarafta yer alan hızlı ayar bölümünde normalde 6 ayar bulunurken bunun 4’e indirildiği ve simgelerin büyütüldüğü görülüyor.

Android 12 ’de ‘gizlilik’ 

Google, Android 12’de gizliliğe oldukça önem verecek. Buna göre, şirket ekran görüntüsünde görüldüğü gibi sağ üst tarafa kamera ve mikrofon simgesi ekleyecek. Bu bağlamda bir uygulama kamera veya mikrofon kullanmaya başladığında sağ üst tarafa yerleşen simgeler görünecek. Bu simgelere tıklanıldığında ise, bir açılır pencere yardımıyla kamera ve mikrofonu kullanan uygulamalar görülecek. Ayrıca Google, kullanıcılara Android 12 ile birlikte gizlilik ayarlarında kamerayı tamamen kapatma, mikrofonu susturma konum erişimini kapatma gibi imkanlar tanıyacak.

Google’ın yeni işletim sistemi güncellemesi, Android kullanıcılarına wigdet’lar konusunda da yeni özellikler sunacak. Bu bağlamda görüntülere bakıldığında, “görüşmeler” widget’ları ekleneceği görülüyor. 

Android 12’ye ait olduğu söylenen ekran görüntülerinin şu an için Google tarafından onaylanmadığını ve bunların bir iddia veya sızıntı olabileceğini hatırlatmakta fayda var. Google, söz konusu ekran görüntülerinden çok farklı bir Android 12 işletim sistemi güncellemesi hazırlıyor olabilir. Ya da farklı özellikler ve tasarımlar görebiliriz. Bekleyip her birlikte göreceğiz.

İlginizi Çekebilir:

Xiaomi, Android 11 Tabanlı MIUI 12.5 Güncellemesini Hangi Telefonların Ne Zaman Alacağını Açıkladı

Google, Tüm Android Telefonlara Kalp Atış ve Nefes Alış Hızı Ölçme Özelliği Ekliyor

Clubhouse nedir, nasıl girilir? | İzinsiz Girilmeyen Uygulama:

 

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz