Bu içeriği değerlendirin.
Okuma Süresi
2 dakika
Apple’ın her yıl rutin olarak düzenlemiş olduğu WWDC etkinliği bu yıl da çok konuşulacak ürünler ve tanıtımlarla sona erdi. Ama hiç şüphesiz WWDC 2023’ün en çok konuşulan konusu artırılmış gerçeklik gözlüğü Vision Pro oldu. Tabii ki bu konuda en çok bahsi geçen meselelerin başını ise Vision Pro’nun astronomik fiyatı oldu diyebiliriz. Bunun üzerine Apple’ın Vision Pro’nun daha uygun fiyatlı bir versiyonu üzerinde çalıştığı ifade edildi. Fakat bunun için bir 3 yıl kadar beklememiz gerekiyor.
Amerikalı teknoloji devi Apple’ın yıllardır beklenen ürünü Vision Pro, firmanın düzenlemiş olduğu WWDC 2023 etkinliklerinde tanıtıldı. Gözlüğün sahip olduğu bir çok özellik teknoloji tutkunları tarafından beğenilirken, fiyatı ise adeta dudak uçuklattı. 3.500 dolar etiket fiyatı belirlenen gözlük bu açıdan ciddi şekilde eleştirilince Apple da çareyi daha uygun fiyatlı bir karma gerçeklik gözlüğü üzerine çalışmakta buldu. İşte detaylar!

Apple Çalışmaya Başlamış Bile

WWDC 2023 etkinliklerinin ardından Bloomberg’in teknoloji editörü Mark Gurman, Apple’ın Vision Pro ile ilgili neler planladığına dair edindiği bilgileri paylaştı. Gurman’ın paylaşmış olduğu bilgilere bakılacak olursa Apple, Vision Pro’dan daha uygun fiyatlı bir artırılmış gerçeklik gözlüğü üzerine çalışmaya başlamış durumda. Gurman’a göre uygun fiyatlı gözlüğün adı da Apple Vision ya da Vision One olarak adlandırılabilir. Diğer yandan Mark Gurman, uygun fiyatlı bir Apple Vision’da hangi teknik özelliklere ulaşabileceğimiz konusuna açıklık getirmek için öncelikle 3.500 dolarlık gözlüğün yüksek maliyetli bileşenlerini sayıyor. Kamera ve sensörler, iki farklı Apple Silicon işlemci ve iki adet4K mikroLED AR ekrana sahip olan Pro bunlar nedeniyle daha yüksek bir etiket fiyatıyla geliyor. Eğer bu fiyatın düşmesi beklenecek olursa bu durumda daha az kamera ve sensör, daha düşük çözünürlüklü ekranlar ve daha düşük seviye işlemciler görebiliriz. Şunu açıkça söyleyebiliriz ki, 3D kameranın kaldırılması dahi maliyetin yüzlerce dolar düşmesine neden olabilir. Ama tabi bu da Apple Vision’da hayranlık uyandıran bir çok özelliğin ortadan kalkması anlamına geliyor.

Apple Vison Ne Zaman Gelebilir?

Uygun fiyatlı Apple Vision’ın ne zaman geleceği sorusuna ilişkin ise Mark Gurman en erken duyuru için 2025 yılının sonlarını gösteriyor. Bu durumda da Apple’ın yeni ve uygun fiyatı artırılmış gerçeklik gözlüğü için önümüzde daha 3 yıllık bir süre var demektir. Bu 3 yıllık sürede kullanıcılar 3.500 dolarlık fiyata alışacakları için yeni model duyurulduğunda, fiyatını kabul etmek çok daha kolay olacak gibi görünüyor.

Tekno Safari YouTube kanalına abone olmak için tıklayın!

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz