Windows kullanıcılarını bazen en çok sıkan konuların başında sık sık karşılarına gelen güncelleme bildirimleri oluyor. Ancak bu bildirimlere gelir gelmez uymak yerine devre dışı bırakmak isterseniz bu pek de mümkün olmuyor. Çünkü ortaya çıkan son bilgiye göre, Microsoft’un hem Windows 10 hem de Windows 11’de devre dışı bıraksanız dahi sürücü güncellemelerini otomatik olarak yüklediği öğrenildi.
Dünyanın en büyük teknoloji şirketlerinden birisi olan Microsoft, hem Windows 10’da hem de Windows 11’de birçok güncellemeyi kullanıcıların tercihine bırakmayı tercih ediyor. Fakat maalesef bu tüm güncellemelerde geçerli olan bir durum değil. Sistemin bazı güncelleme ve yükseltmelerde otomatik olarak cihazları güncellediği ortaya çıktı. Hatta Microsoft bununla da kalmayarak AMD, NVIDIA, Realtek gibi bazı 3. taraf donanım üreticilerinin sürücülerini dahi otomatik olarak güncelleyebiliyor. İşte detaylar!

Otomatik Olarak Güncelleniyor

Bilgisayar teknolojisi denildiğinde akla ilk gelen isimlerden birisi olan Microsoft, bugünlerde güncelleme politikaları ile gündemde. Ortaya çıkan bilgilere göre, dünyanın en önemli teknoloji markası Microsoft, birçok güncellemeyi kullanıcının tercihine bırakmaksızın gerçekleştiriyor. Her ne kadar gerek Windows 10’da gerekse de Windows 11’de birçok güncelleme kullanıcıların tercihine bırakılsa da bazı güncelleme ve yükseltmelerin otomatik olarak gerçekleştiği öğrenildi. Bu konuda yalnızca bireysel kullanıcıların değil büyük şirketlerin de bundan bağımsız olmadığı biliniyor. Öyle ki, Microsoft AMD, NVIDIA, Realtek gibi bazı 3. taraf donanım üreticilerinin sürücülerini dahi otomatik olarak güncelleyebiliyor .

Devre Dışı Bırakılamıyor

Aslında Microsoft’un sürücü güncellemelerini otomatik olarak gerçekleştirmesini engellemek mümkün. Fakat Windows Update servisinde bulunan yeni bir hata, kullanıcının tercihlerini hiçbir şekilde dikkate almadan sürücü güncellemelerinin yüklenmesine neden oluyor. Bu hata ise ghost_motley adlı Twitter kullanıcısının RTX 3090’ı otomatik olarak güncellenmesi ile birlikte fark edildi. Böylelikle Microsoft her ne kadar güncellemeleri adım adım anlatmış olsa da işe yaramadığı ortaya çıktı. Bu konuda Windows işletim sistemlerindeki Yerel Grup İlkesi Düzenleyicisi ile kullanıcılar Windows Update ile ilgili çeşitli seçenekleri yapılandırabiliyor. Yani Düzenleyici üzerinden Windows Update ile sürücü güncellemeleri devre dışı bırakılabiliyor. ancak Microsoft’un resmi sitesinden yapmış olduğu açıklama bu şekildeyken Twitter’da da konuyla ilgili pek çok kullanıcı şikayeti bulunuyor.

Tekno Safari YouTube kanalına abone olmak için tıklayın!

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz