Apple’ın bir tablet piyasaya süreceği söylentileri tüm dünyada yayılırken 10 yıl önce Aralık ayında bir iddia ortaya atıldı. İddiaya göre, teknoloji devi tabletine “iSlate” adını verecekti.  

Aralık 2009’da Apple’ın tablet teknolojisini kullanıcı beğenisine sunacağı söylentileri doruk noktasına ulaşırken aynı sıralarda teknoloji devinin, piyasaya sürülecek yeni cihaza “iSlate” adını vereceği iddiaları internet üzerinden yayıldı. İddialar Apple’ın birkaç yıl önce sessizce “iSlate.com” alan adını satın alması dedikodularına dayanıyordu. 1990’ların sonlarına doğru daha piyasaya sürülmeden yıllar önce, teknoloji devi aynı şeyi iPhone için de yapmıştı ve tableti isimlendirirken şimdi de benzer bir yol izleyeceği düşünülerek dedikodular çok daha fazla güçlendirilmişti. Fakat Apple’ın tabletinin yeni ismi, hiç de beklendiği gibi olmadı.  

iSlate.com” alan adı, esasen Ekim 2004’te Eurobox Ltd. tarafından alınmıştı. Şirket alan adını, daha sonra Data Docket Inc’ye teslim etti. 2007’ye gelindiğinde ise isim MarkMonitor.com’a verildi. Şirket alan adı ve ticari marka isimlerini, Apple gibi pek çok firma için korumak üzere elinde tutuyordu. 

Apple, alan adını alabilmek için sahte bir şirket kurmuştu 

Yeni cihazın isminin gizli tutulması ise Apple için alışıldık bir hamleydi. Şirket, genellikle tüm talip olduğu ticari isimleri korurken çok önceden gerekli işlemleri yapar ve süreci uzatabildiği kadar uzatırdı. iSlate.com’un kayıtları incelendiğinde ise Apple’ın da bir dönem alan adını almış olduğu ortaya çıktı. 

Durum Mark Gurman isimli 14 yaşındaki bir çocuğun çıtlatmasıyla MacRumors tarafından keşfedildi. Çocuk daha sonrasında -Apple haberlerine odaklanan bir muhabir olarak Bloomberg’e katılmadan önce- teknoloji deviyle ilgili pek çok gerçeği sızdırarak hayatına devam etti. 

iSlate” alan adıyla ilgili söylentilerin internette büyük bir patlama yaratmasının ardından diğer kurumlar da olayın iç yüzünü deşmeye başladı. TechCrunch, iSlate isminin ticari bir isim olarak “Slate Computing LLC” isimli bilinmeyen bir şirkete daha iPhone bile piyasaya sürülmeden önce Kasım 2006’da verilmiş olduğunu ortaya koydu. Apple, adı geçen şirketi bir tuzak olarak kurmuştu ve hatta başvuru belgeleri Apple’ın kıdemli marka uzmanı Regina Porter tarafından imzalanmıştı.  

Tüm bu spekülasyonların ardından Amerikan teknoloji devi, 2010’un başlarında yeni ürettiği tableti piyasaya sürdü ve cihazın adı iSlate değil, iPad oldu. Ürünün görücüye çıktığı dönemde pek çok kişi, ismin kulağa bir kadın pedi markası gibi geldiğini söylemişti.

Yayılan söylentilerin iPad satışlarına bir etkisi olup olmadığı veya Apple’ın “iSlate” ismini kullanmayı başlangıçta ciddi olarak değerlendirip değerlendirmediği ise hala merak konusu.