Deloitte, Global Mobil Kullanıcı Araştırması’nın 2019 yılı sonuçlarını yayınladı. Rapora göre Türkiye sosyal medya kullanımı ve telefonla oyun oynama oranlarında 28 ülke arasında birinci sırada yer aldı.  

Deloitte, küresel olarak mobil cihaz kullanımıyla ilgili veriler sunan Global Mobil Kullanıcı Araştırması’nın 2019 yılı sonuçlarını yayınladı. Toplamda 44 bin 150 kişinin katılımıyla hazırlanan rapor, 6 kıta ve 28 ülkede telefon kullanımının ne durumda olduğunu ortaya koydu. Araştırma kapsamında 28 ülkenin kullanım alışkanlıkları belirlendi. 

Türkiye’de 1000 kişi üzerinde yapılan anketler ve araştırma verilerinin sonucuna göre Türkiye, sosyal medya kullanımı ve telefonda oyun oynamada birinci sırada yer alıyor. Türkiye’deki katılımcıların %49’u günde en az 1 kere Instagram’da vakit geçirirken, yine %23’ü gün içinde en az 1 kez Twitter’a göz atıyor. Facebook, Facebook Messenger, WhatsApp ve Instagram; mobil haberleşme uygulamalarında en çok kullanılan uygulamalar arasında yer alıyor.  

InstagramSnapchatTikTok ve Twitter gibi uygulamalarda kadın ve erkeklerin kullanım sıklığı değişiklik gösteriyor. Kadınlar erkeklere oranla Snapchat’i 14 puan, Instagram ve TikTok’u ise 12 puan daha sık kullanıyor. Twitter ve tanışma platformları ise kadınlara oranla erkekler tarafından çok daha sık ziyaret ediliyor.  

Araştırma verilerine göre, Türkiye’deki günlük sosyal medya kullanımında tüm yaş gruplarında 2017 yılına göre 6 puanlık bir artış mevcut. 

Türkiye’de kullanıcıların %26’sı aşırı telefon kullanımından dolayı fiziksel acı hissediyor 

Rapor Türkiye’deki kullanıcıların %55’inin oyun oynamak için cep telefonunu kullanmayı tercih ettiğini gösteriyor. Katılımcıların %50’si akıllı telefonlarıyla her gün oyun oynuyor; %31’i ise market ve temel ihtiyaç alışverişini ayda en az 1 kez cep telefonundan yapıyor.  

Bununla birlikte araştırmaya katılım sağlayan Türk kullanıcıların %46’sı telefonunu devamlı kontrol etme ihtiyacı hissettiğini söylerken, %26’sı da aşırı telefon kullanımından dolayı fiziksel acı çektiğini ifade ediyor. 

Araştırma sonuçları Türkiye’de telefon değiştirme oranının da son 2 yıl içinde %64’ten %58’e düştüğüne işaret ediyor. Bu düşüşün döviz artışı ve taksit düzenlemeleri sebebiyle yaşandığı tahmin ediliyor.  

Ayrıca yapılan ankette Türk kullanıcıların %43’ü 5G teknolojisine mümkün olan en kısa zamanda erişmek istediğini belirtiyor. Bu oran Avrupalı kullanıcılarda ise sadece %16. Türkiye’de 2017 yılından bu yana çevrimiçi sesli ve görüntülü haberleşme uygulamalarının kullanım sıklığında en çok artış gösteren uygulamalar olması, 5G altyapısının kullanıcılar tarafından merakla beklenişinin sebebi olduğu düşünülüyor.  

Araştırma 2012 yılından bu yana Deloitte tarafından yürütülüyor.