Bu içeriği değerlendirin.
Okuma Süresi
3 dakika
Platformun verileri ikinci elde uygun bütçeli araç sayısının arttığını ortaya koyuyor

İkinci el otomobil ilan platformu arabam.com, Ocak ayının ilan verilerini derledi. Platformun açıkladığı verilerde Ocak boyunca en çok ilan verilen 5 kategori, 10 marka, 10 otomobil modeli ve yılı, 10 arazi/SUV/Pick-up modeli, yakıt türleri, vites türleri, motor hacimleri, km. değerleri gibi temel verilere yer verildi.

Platformun verilerine göre, 2022 Ocak ayında ÖTV düzenlemesi sonrası yüzde 3-yüzde10 bandında sıfır km. araçlarda bir indirim yaşandı, bununla birlikte gözler ikinci ele de çevrildi. Sıfır araçlarda yapılan indirimin ikinci el araçlara yansıyacağı düşünülse de ÖTV matrah sevilerindeki düzenlemenin ikinci el araçlara yansıması görülmedi. Öte yandan kur seviyelerinin stabilize oluşu ile satış süreçlerini erteleyen bireysel satıcıların ikinci el araçlarını ilanlara tekrar koyduğu görülüyor. Bu hareketlilik ile birlikte arabam.com’da 100 bin TL – 150 bin TL ile 200 bin TL – 250 bin TL aralığındaki görece daha uygun bütçeli araç ilan oranları artış gösterdi. 250 bin TL ve üzerindeki araç ilan oranlarında ise küçük de olsa düşüşler yaşandı.

En çok ilan verilen kategoriler

arabam.com’daki ilanların yüzde 69’unu otomobiller oluşturuyor. Otomobilleri hafif ticari araçlar, arazi araçları, ticari araçlar ve motosikletler izliyor. Traktör ve tarım iş makinaları gibi ilanlar ise yüzde 2’lik dilimde yer alıyor.

En çok ilan verilen 10 marka

arabam.com’da verilen ilanlarda zirveyi Fiat alıyor. Bu markayı sırasıyla Renault, Volkswagen, Ford, Opel, Hyundai, Peugeot, Toyota, Honda ve Citroen izliyor.

 En çok tercih edilen otomobil modelleri

İlanlara model özelinde bakıldığında ocak ayında en çok ilan verilen otomobil modelleri Clio, Astra ve Megane oldu. Bu üç modeli ise sırasıyla Focus, Passat ve Corolla takip ediyor.

Arazi, SUV ve pick-up kasa tiplerinde, markaların Ocak ayı oranları

arabam.com`da yayınlanan 2.el Arazi/SUV/Pick-up ilanlarının oransal olarak değerlendirmesine bakıldığında en yüksek ilan sayısı, yüzde 18 ile Dacia Duster oldu. Bu aracı sırasıyla Nissan Qashqai, Kia Sportage, Volkswagen Tiguan, Hyundai Tucson, Peugeot 3008 izliyor.

Ocak’ta en çok 2016, 2017 ve 2012 model araç ilanları verildi

arabam.com’da ocak ayında en fazla ilan verilen araçlar, yüzde 7,2 oranı ile 2016 yılına ait modeller oldu. Bunu sırasıyla 2017 ve 2012 model araçlar takip etti. 2000 yılı ve öncesine ait araçlar ise ilanların yüzde 15,7’sini oluşturuyor.

 Motor hacmine göre ilanların dağılımı

Motor hacmi arttıkça yakıt tüketimi ve MTV miktarları da arttığı için 1.6 altındaki motorların 2.el araç alımında ideal olduğu gözlemleniyor. Diğer aylarda olduğu gibi 1.2 – 1.4 arası ve 1.4-1.6 arası motor hacimlerine sahip araç ilanları liderliklerini korumaya devam ediyor. 1.2-1.4 arası motor hacmine sahip araçların ilan oranı yüze 28, 1.4 – 1.6 arası motor hacmine sahip araçlar ise ilanların yüze 52’sini oluşturuyor. 2001 cm3 ve üzeri motor hacmine sahip ilanların oranı ise yüzde 4’te kaldı.

İlanların fiyat aralığına göre dağılımı

İlanlar içinde en yüksek payı ocak ayında yüzde 16,4 oran ile 100 bin TL – 150 bin TL aralığındaki araçlar alıyor. 50 bin TL – 100 bin TL aralığındaki araçlar ilanların yüzde 15,1’ini oluşturuyor.

150 bin – 200 bin TL aralığındaki araçlar ise ocak ayında ilanların yüzde 14,3’ünü oluşturuyor. 350 bin TL ve üzerindeki araç ilan oranları da yüzde 17,9. Araç fiyatlarındaki yükselişin etkileri görünüyor.

İlanların vites tipine göre dağılımı

Şanzıman tipine göre ilanların dağılımında en büyük payın düz vitesli araçlarda olduğu görülüyor. Ocak ayında düz vitesli araçlar ilanların yüzde 69’unu oluşturuyor, yarı otomatik vitesli araçlar da ilanların yüzde 14’ünü oluşturuyor. Otomatik vitesli araçların ise ilan oranı yüzde 17.

 Ocak ayında ilanların yakıt tipine göre dağılımı

arabam.com ilanları yakıt tipine göre incelendiğinde, dizel araçların Ocak ayında ilan oranı yüzde 53,02 oldu. LPG’li araçlar yüzde 26,57 oranı ile ikinci sırada yer alıyor. Benzinli araçlar ise ilanların yüzde 20,27’sini oluşturuyor. Benzinli araçları sırasıyla elektrikli ve hibrit araçlar izliyor.

200 bin – 300 bin km aralığındaki araçlar ilanlarda daha çok bulunuyor

İkinci el piyasasında Ocak ayında ilanlar en çok 200 bin km.- 300 bin km. arasındaki araçlar için verildi. Uygun fiyatlı, yüksek kilometreli araçlar için ilan verilmeye 2022 yılının ilk ayında da devam ediliyor. 50 bin km. – 100 bin km. aralığındaki ilan oranları ise yüzde 14.

 

 

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz