Okuma Süresi
2 dakika

Güney Kore merkezli teknoloji üreticisi Samsung ’un kullanıcılarına bu ay içinde sunması beklenen Android 11 tabanlı yeni kullanıcı arayüzü One UI 3.0 ’ı tanıttı. Samsung’un Malezya sayfasında tanıttığı yeni kullanıcı arayüzü One UI 3.0’ın özellikleri de açıklandı.

Google’ın yeni işletim sistemi Android 11’in son sürümünü halka açık bir biçimde yayınlanmasının ardından, Samsung da kullanıcılarına sunacağı yeni arayüzü One UI 3.0’ın özelliklerini tanıttı. Şirket eylül ayında Galaxy cihazları için Android 11 tabanlı yeni kullanıcı arayüzü One UI 3.0’ın beta yazılımını duyurmuştu. Şirket daha sonra ise One UI 3.0’ın betasını Güney Kore’deki Galaxy S20 cihazları için sunmuştu.

İlk olarak Güney Kore’de Android 11 tabanlı One UI 3.0’ın beta yazılımını sunan Samsung, daha sonra ise ABD ve Hindistan’daki Galaxy S20 ve Note20 cihazları için bunu genişletmişti. Pek çok beta güncellemesinin ardından, Samsung’un One UI 3.0 arayüzünün kararlı sürümünü bu ay küresel bağlamda kullanıcılarına sunması bekleniyor. Şirket Malezya internet sitesinde şimdi ise yeni arayüzünün bazı temel özelliklerini açıkladı. 

Samsung ’un One UI 3.0 kullanıcı arayüzü özellikleri

Samsung’un yapmış olduğu açıklamalarda, One UI 3.0 arayüzü ile kullanıcıların videolar ve müzikler arasında geçiş yapmasını kolaylaştıran bir hız paneli olduğu belirtiliyor. Yeni arayüzde ayrıca, geliştirilmiş bir bildirim panelinin olduğu ve bu sayede cihazlar kilitliyken dahi tek bir bakışta daha fazla bilgiye ulaşabileceği ifadeleri yer alıyor. Bunun yanı sıra ise, birden fazla uygulamadan gelen mesajları tek bir alandan kolayca kontrol edilebileceği de belirtiliyor. 

Samsung One UI 3.0 arayüzü ile kullanıcılara Multi-Active Window özelliği sunacak. Ekranı üçe bölerek aynı zamanda üç farklı uygulamaya erişim imkanı tanıyan bu özellik halihazırda şirketin katlanabilir ekranlı akıllı telefonu Galaxy Z Fold’da vardı. Ancak Samsung’un bu özelliğine bazı yenilikler eklediği fark ediliyor. Yeni özellik Galaxy Z Fold’un yanı sıra, Galaxy Fold, Galaxy Tab S7 ve Galaxy Tab S7+ cihazlarında kullanılabilecek.

One UI 3.0 arayüzünde Çift Ön İzleme ve Arka Kamera Selfie’si gibi kameralara daha fazla işlevsellik kazandıracak bazı özellikler bulunuyor. Yine Galaxy Z Fold 2’da mevcut olan bu özellik lansmandan sonra ise Galaxy Fold kullanıcıları için de kullanılabiliyor olacak.

Good Lock özelliğine de yeni Samsung arayüz güncellemesiyle bazı yenilikler eklenecek. Wonderland, kullanıcılara telefonun hareketlerine tepki veren ve hareketli duvar kağıtları oluşturma özelliği sunacak. Pentastic ile S Pen Air komutları üzerinde daha fazla kontrol imkanı sunacak ve işaretçi ile birlikte ilişkili ses ayarları özelleştirilebilecek. 

Bu özelliklerin yanı sıra, One UI 3.0 ile kullanıcılar ayrıca tam ekran görüntülü görüşmeler yapabilecek. Bunun yanı sıra ise, görüntülü görüşmeler daha eğlenceli bir hale gelecek. Çünkü şirket, kullanıcıların yüz ifadelerini taklit eden AR emoji maskelerini kullanabilecek.

Android 11 temelli Samsung One UI 3.0 arayüzünün geleceği cihazlar

Galaxy S serisi

Galaxy S20 Ultra 5G, S20 Ultra, S20+ 5G, S20+, S20 5G, S20, S10 5G, S10+, S10, S10e, S10 Lite ve gelecek S serisi cihazlar

Galaxy Note serisi

Galaxy Note 20 Ultra 5G, Note 20 Ultra, Note 20 5G, Note 20, Note 10+ 5G, Note 10+, Note 10 5G, Note 10, Note 10 Lite ve gelecek Note serisi cihazlar 

Katlanabilir Galaxy modelleri

Galaxy Z Fold 2 5G, Z Fold 2, Z Flip 5G, Z Flip, Fold 5G, Fold ve gelecek Z serisi cihazlar

Galaxy A serisi

Galaxy A71 5G, A71, A51 5G, A51, A90 5G ve gelecek Galaxy A serisi modeller

Tabletler

Galaxy Tab S7+ 5G, Tab S7+, Tab S7 5G, Tab S7, Tab S6 5G, Tab S6, Tab S6 Lite ve gelecek Tab S serisi modeller

İlginizi Çekebilir:

Galaxy S10 Lite Akıllı Telefonu İçin OneUI 2.5 Yazılım Güncellemesi Yayınlandı

‘Sony’ ve ‘Samsung Display’in, Huawei İçin ABD’den Lisans Aldığı İddia Edildi 

Teknoloji Haber Bülteni DigiToll İçin Tıklayınız..

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz