22 mart koronavirüs ölü sayısı

Sağlık Bakanı Fahrettin Koca, Türkiye’de koronavirüs sebebiyle can kaybı sayısının 30’a ulaştığını açıkladı. Öte yandan bugün 289 kişinin sonuçlarının pozitif çıktığını ve Türkiye’de koronavirüs vaka sayısının toplamda 1256’ya ulaştığını açıkladı.

Sağlık Bakanı Fahrettin Koca, Türkiye’de koronavirüs yayılımı ve etkileri hakkında Twitter hesabından açıklama yaptı. Bakan Koca, 22 Mart günü coronavirüs sebebiyle 9 kişinin yaşamını yitirdiğini açıkladı. Yeni can kayıpları sonrasında Türkiye’de coronavirüs sebebiyle yaşamını yitiren insan sayısı toplam 30’a ulaştı.

Bakan Koca yaptığı açıklamada ayrıca, 289 yeni vakanın tespit edildiğini duyurdu. Yeni vakalar ile Türkiye’de toplam coronavirüs vaka sayısı 22 Mart itibariyle 1256’ya ulaştı.

Sağlık Bakanı Fahrettin Koca’nın açıklamasının tamamı: 

Twitter üzerinden açıklama yapan Fahrettin Koca, şu ifadeleri kullandı:

“Yeni hayatlar kaybediyoruz. Vaka sayıları artıyor. Fakat mümkün olduğunca çok sayıda test yaptığımız unutulmamalı. Tedavi altına alınmış her hastayla, salgının önünü kesmiş oluyoruz. BUGÜN 9 YENİ VEFAT, 289 YENİ TANI VAR. Evimizde kalalım. Risk almayalım. Hayat eve sığar.”

Bugüne kadar yapılan test sayısını da açıklayan bakan koca, bugüne kadar toplam 20 bin 345 kişiye test yapıldığını belirtti. Bakan Koca ayrıca toplam vaka sayısının 1256 olduğunu ve yaşamını yitirenlerin tümünün yaşlı olduğunu açıkladı.

Bakan Koca, “BUGÜNE KADAR toplam 20.345 test yapıldı, 1.256 tanı kondu, hepsi yaşlı 30 hastamızı kaybettik. Hastalık ülkemizde yokken, “yok” dedik. Şimdi gün gün durumu açıklıyoruz. Şeffaflığımızla sizi tedbire de davet ediyoruz. Tedbirli olalım. Bu ülke, bu tehdide yenik düşmeyecek.” dedi.

Türkiye’de coronavirüs yayılımı hızla artıyor

Türkiye'de koronavirüs yayılımı

Coronavirüs haritası için tıklayınız. 

İlk vakanın 10 Mart’ta açıklandığı Türkiye’de coronavirüs yayılımı hızla artıyor. Bakan Koca son olarak 21 Mart akşamı yaptığı açıklamada vaka sayısını 947 olarak açıklamıştı. Bugün açıklanan yeni verilere göre vaka sayısı 1256’ya ulaştı. 

65 Yaş Üstüne Sokağa Çıkma Yasağı Bugün Resmen Başladı

65 yaş üstüne sokağa çıkma yasağı

İçişleri Bakanlığı 81 İl Valiliğine 65 yaş ve üzeri ile kronik rahatsızlığı bulunanlar için “ İkametten ayrılma kısıtlaması/yasaklanması” konulu genelge göndermişti.

Genelgede 65 yaş ve üzeri ile bağışıklık sistemi düşük, ve kronik akciğer hastalığı, astım, KOAH, kalp/damar hastalığı, böbrek, hipertansiyon ve karaciğer hastalığı olanlar ile bağışıklık sistemini bozan ilaçları kullanan vatandaşların bugünden itibaren ikametlerinden dışarı çıkmaları, açık alanlarda, parklarda dolaşmaları ve toplu ulaşım araçları ile seyahat etmeleri sınırlandırılarak sokağa çıkmalarının yasaklandı.

*İhtiyaç olması halinde özellikle tek başına yaşayan ve ihtiyaçlarını karşılayacak yakını bulunmayan 65 yaş ve üstü ile kronik rahatsızlığı olan vatandaşların mağdur olmaması; temel ihtiyaçlarını karşılamak için vali/kaymakamların başkanlığında 65 yaş üstü Vefa Sosyal Destek Grubu oluşturulacak.

Yunanistan’da sokağa çıkma yasağı ilan edildi

yunanistan sokağa çıkma yasağıYayıldığı ülkelerde hayatı felç etme noktasına getiren koronavirüs, alınan tedbirleri artırmaya neden oluyor. Okulların kapandığı ve insanların işlerini evden yapmaya başladığı Yunanistan’da yeni bir kararla sokağa çıkma yasağı ilan edildi. 

Sokağa çıkma yasağı ilan edilen Yunanistan’da şu ana dek tespit edilen koronavirüs vakası sayısı 624’e, virüs sebebiyle hayatını kaybedenlerin sayısı ise 15’e yükseldi. Vaka ve yaşanan ölüm sayılarının artması sebebiyle komşumuzda yarın sabah 06.00 itibariyle sokağa çıkma yasağı uygulanacak. 

Teknoloji Haber bülteni (Video) için tıklayınız.