arac-fiyatlari-teknosafari
Bu içeriği değerlendirin.
Okuma Süresi
1 dakika

Resmi Gazete’de bugün yayımlanan bilgiye göre, Cumhurbaşkanı Kararı ile sıfır araçların ÖTV oranı ile matrah aralığı değiştirildi. Yeni karara göre sıfır araçların matrah değeri artarken ÖTV oranını değiştirmeyen karar ile, araç fiyatları %15-16 oranında düşebilir.

Türkiye’de otomobil fiyatları, özellikle son dönemlerde oldukça uç sınırlara ulaşmış durumda. Belirsiz aralıklar ile artan ÖTV oranları, vatandaşların sıfır otomobillere ulaşmasını zorlaştırıyor. Bugün Resmi Gazete’de yayımlanan bilgiye göre, sıfır otomobil fiyatları yaklaşık %16 oranında düşüş gösterebilir.

Resmi Gazete’de yayımlanan Cumhurbaşkanı Kararı, araçların matrah değerleri ile ÖTV dengesini değiştirdi. Yeni karara göre 1600 cm³ silindir hacmine kadar olan ve %45 ÖTV alınan araçların matrahları, 85bin TL’den 92bin TL’ye yükseltildi. Yani 85bin TL ile 130bin TL arasında ve %50 ÖTV alınan araçların yeni matrah aralığı, 92 bin TL ile 150 bin TL arasına yükseldi.

Ayrıca motor silindir hacmi 1601 cm³ ile 2000 cm³ aralığında olan araçların yeni matrah aralığı 114bin TL ile 170bin TL aralığına yükseltildi. Ancak herhangi bir araç kategorisindeki ÖTV oranları değiştirilmedi. Yani araçlarda uygulanan %45, %50 ve %80 oranında ÖTV oranları aynı şekilde uygulanmaya devam ediyor.

otv-resmi-gazete-teknosafari

Resmi Gazete’de bugün yayımlanan karara göre, otomobil fiyatları bu düzenleme ile %3 – %16 arasında düşüş gösterecek. Sıfır otomobillerin fiyatlarının düşmesi, 2. el satışlarını da etkileyecek.

İlerleyen dönemlerde araç fiyatları hakkında yeni çalışmalar yapılıp yapılmayacağı konusunda herhangi bir bilgi bulunmuyor. Vatandaşlar zaman zaman, otomobillere ulaşmanın bu denli zor olmasından dolayı problemler yaşayabiliyor.

İlginizi Çekebilir:

Opel 2024’e Dek Tüm Modellerinin Elektrikli Versiyonunu Üretecek

Yeni Seat Ibiza Türkiye’de satışa çıktı

Volkswagen’in ilk SUV coupe modeli tanıtıldı! Volkswagen Taigo

Tekno Safari YouTube kanalına abone olmak için tıklayın.

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz