Yüzücüleri ve sörfçüleri köpek balığı saldırısından korumayı hedefleyen dalış kıyafeti geliştirildi. Güney Avustralya’daki Flinders Üniversitesi’nde çalışmalarını sürdüren bilim insanları köpek balığı saldırılarında yaşanan ölümleri azaltmayı planlıyor.

Bilim insanları kıyafeti kalın bir kumaştan üretti ve kıyafet başlıca ölüm nedeni olan kan kaybını azaltmayı amaçlıyor.

Özellikle okyanus sörfü yapılan bölgelerde köpek balığı saldırısı sörf yapan kişiler için oldukça korkutucu. Güney Avustralya’daki Flinders Üniversitesi araştırmacıları, köpek balığı saldırılarındaki zararı en aza indirmeyi planlayan bir çözüm bulmuş gibi duruyor.

Köpek balığı saldırılarından koruyacak olan dalış kıyafetinin, ana ölüm nedeni olan kan kaybını azaltmaya yardımcı olacağı düşünülüyor.  Konuyla ilgili olarak Flinders Üniversitesi’nden Doçent Charlie Huveneers, “Amacımız, geliştirdiğimiz yeni kumaşın köpek balığı ısırıklarıyla oluşan yaralanmaları azaltıp azalmayacağını belirlemekti” dedi.

Bilim insanlarının kalın kumaştan ürettiği kıyafet, köpek balığı popülasyonunun yoğun olduğu bir bölgede test edildi. Yapılan deneme testlerinde ise oldukça umut verici sonuçlar alındı.

Araştırmacılar birkaç gün boyunca bölgeye gittiklerini ve zarar seviyesini ölçebilmek için kıyafeti köpek balıklarına ısırtmaya çalıştıklarını belirtti. Araştırma sonucunun ise başarıyla sonuçlandığı edinilen bilgiler arasında.